Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Mesko S.A. dostarczy nowe silniki rakietowe SR-M-ŁWD

Fot. mjr Artur Pinkowski

4 sierpnia 2. Regionalna Baza Logistyczna poinformowała o podpisaniu umowy ze spółką Mesko S.A. w sprawie produkcji i dostaw silników rakietowych SR-M-ŁWD, które są wykorzystywane do wyciągania ładunków wydłużonych.

Na mocy dwóch osobnych zadań, o łącznej wartości 20 mln PLN, Mesko S.A. dostarczy 98 silników z opcją pozwalającą na rozszerzenie zamówienia o kolejnych 102 egzemplarzy. Realizacja umowy została zaplanowana na lata 2023-26. Szczegóły zostały przekazane wyłącznie podmiotom zakwalifikowanym do składania ofert ostatecznych – Mesko S.A. był jedynym oferentem. Samo postępowanie uruchomiono w połowie kwietnia bieżącego roku.

SR-M-ŁWD jest to zespół napędowy służący do wyciągania ładunku wydłużonego ŁWD-110/5000 na zaporę minową. Składa się z kadłuba w postaci dwóch cylindrycznych komór spalania zaelaborowanych ładunkami napędowymi. W przedniej części znajduje się głowica z komorą wyrównawczą i układem zapłonowym. Dodatkowo silnik wyposażony jest w cięgno do przyłączenia ładunku wydłużonego oraz prowadnicę do zawieszenia na pokrywie pojemnika PW-ŁWD. Zapłon ładunków następuje od zapłonnika PP-9 poprzez podsypkę prochową.

Wobec obserwacji działań wojennych na Ukrainie, a także zauważalnych (w ostatnich latach) problemów z eksploatacją starych silników powyższego typu, można wskazać, że Inspektorat Wsparcia będzie cyklicznie zamawiać kolejne partie. Ładunki wydłużone pozwalają na skuteczną walkę z polami minowymi i budowę bezpiecznych przejść dla pojazdów różnych typów.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc