Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Jubileuszowy, 3000., Grom zmontowany w zakładach MESKO S.A.

MESKO S.A. zmontowała 3000. pocisk przeciwlotniczy Grom. Powyższa broń jest eksploatowana w Wojsku Polskim i sprzedawana na eksport. Fot. DG RSZ

7 grudnia należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. spółka MESKO S.A. poinformowała o zmontowaniu 3000. pocisku przeciwlotniczego Grom. Powyższa broń jest eksploatowana przez Wojsko Polskie oraz klientów eksportowych. Co ważne ma za sobą chrzest bojowy.

Pierwsze egzemplarze Przenośnego Przeciwlotniczego Zestawu Rakietowego Grom wprowadzono na uzbrojenie Wojska Polskiego w 1995 roku. W ciągu lat była systematycznie modernizowana, co zaowocowało montażem na różnorodnych nośnikach, m.in. zmodernizowanych przeciwlotniczych systemach ZSU-23-4MP Biała, artyleryjsko-rakietowych zestawach ZUR-23 różnych odmian, Samobieżnych Przeciwlotniczych Zestawach Rakietowych Poprad. Od 2002 roku dostawy obejmują Gromy wyposażone w nową głowicę samonaprowadzającą.

Broń jest oferowana także na eksport, trafiając do Gruzji, Indonezji, Litwy, Stanów Zjednoczonych oraz Japonii. Jako zdobycz wojenna kilka sztuk trafiło także z Gruzji do Rosji. Spośród nich, oficjalnie, Gromy zostały wykorzystane bojowo w czasie konfliktu gruzińsko-rosyjskiego w 2008 roku. Według danych polski system przeciwlotniczy przyczynił się do zestrzelenia dziewięciu samolotów lub śmigłowców rosyjskich. Co ważne, powyższe straty osiągnięto poprzez odpalenie 15 rakiet.

Obecnie w produkcji spółka MESKO S.A. posiada już następców, w postaci pocisków Piorun. Do końca 2022 roku ma dostarczyć do Wojska Polskiego 1300 rakiet oraz 420 mechanizmów startowych.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 comments on “Jubileuszowy, 3000., Grom zmontowany w zakładach MESKO S.A.”

  1. Ważne aby znaleźć udało się sprzedać jeszcze wiele Gromów na eksport do zaufanych krajów.
    Jednym z priorytetów modernizacji armii powinno być zamówienie kolejnej dużej partii rakiet Piorun wraz z wyrzutniami w tym w wersji zdalnie sterowanych modułów morskich dla ochrony okrętów MW.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc