Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Mazowieckie Centrum Produkcyjno-Serwisowe PIT-RADWAR S.A. rozpoczyna działalność

Podczas inauguracji Mazowieckiego Centrum Produkcyjno-Serwisowego spółki PIT-RADWAR S.A. w Kobyłce obecny był m.in. minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Fot. Andrzej Kiński

5 października w podwarszawskiej Kobyłce, w obecności ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka i prezesa Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. Sebastiana Chwałka, zainaugurowało działalność Mazowieckie Centrum Produkcyjno-Serwisowe, należącej do PGZ, spółki PIT-RADWAR S.A.

Powstanie centrum jest odpowiedzią jest odpowiedzią na potrzebę zwielokrotnienia możliwości produkcyjnych polskiego przemysłu obronnego wobec rosnących potrzeb Sił Zbrojnych RP. To najnowsza, warta ponad 100 milionów PLN, inwestycja Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Jest pierwszym etapem szerzej zakrojonego planu rozwoju potencjału produkcyjnego domeny elektronicznej Grupy PGZ.

Inwestycja była przygotowywana od kilku lat, m.in. w związku z planowanym uruchomieniem seryjnej produkcji nowych urządzeń radiolokacyjnych, które miały wejść w skład rakietowych systemów przeciwlotniczych Wisła i Narew (m.in. P-18PL, SPL, Sajna), a także planowanych do zakupu przez Ministerstwo Obrony Narodowej w ramach innych przedsięwzięć modernizacyjnych (np. Warta). Także w Kobyłce będzie realizowana część prac związanych ze współpracą przy produkcji dookólnego radaru wielozadaniowego LTAMDS do systemu Patriot, które realizowane będą przez PIT-RADWAR S.A. na mocy umowy offsetowej z Raytheon Company (RTX) z 26 sierpnia br.

Nowy kompleks produkcyjno-montażowy ma powierzchnię ponad 10 000 m², a wysokość głównej hali to 22 m. Fot. Andrzej Kiński

Miałem przyjemność i zaszczyt podpisać umowę offsetową, na podstawie której PIT-RADWAR będzie produkował elementu do radaru dookólnego, czyli najnowocześniejszego radaru, który będzie stanowił element systemu Patriot w Stanach Zjednoczonych i w Polsce. To jest przyszłość zakładu. […] Dzięki tej inwestycji moce produkcyjne PIT-RADAWARu potroją się ‒ powiedział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podczas otwarcia hali produkcyjnej w Kobyłce.

Wydarzenie było okazją do prezentacji najnowszych wyrobów PIT-RADWAR S.A., w tym m.in.: radaru dalekiego zasięgu P-18PL (na zdjęciu wóz antenowy)… Fot. Andrzej Kiński

Niezbędne procedury administracyjne zamknięto w ubiegłym roku, a 22 listopada 2022 r. PIT-RADWAR S.A. podpisała  z MIRBUD S.A. umowę na wykonanie prac budowlanych na terenie w Kobyłce należącym do spółki. W ramach przedsięwzięcia, nazwanego na tym etapie „Mała Kobyłka”, przewidziano budowę kompleksu produkcyjno-montażowego z częścią biurowo-socjalną, zapleczem technicznym i niezbędną infrastrukturą techniczną o powierzchni ponad 10 000 m² i wysokości głównej hali 22 m. W kompleksie przewidziano osiem niezależnych, w pełni konfigurowalnych obszarów roboczych, co umożliwia multiplikację produkcji.

…wozu antenowego mobilnej trójwspółrzędnej stacji radiolokacyjnej dalekiego zasięgu Warta… Fot. Andrzej Kiński

Jego uruchomienie ma pozwolić na zwielokrotnienie zdolności produkcyjnych wyrobów o dużych gabarytach, w tym integracji systemowej, przeprowadzania testów i czynności serwisowych. W projekcie uwzględniono wytyczne i założenia koncepcji Przemysł 4.0 w tym: konfigurowalne, mobilne stanowiska montażowe, strefową kontrolę zużycia energii oraz pełen monitoring procesów zgodny ze standardami „aerospace”. Budynki wyposażono w: wewnętrzny system centralnego monitoringu i kontroli wszystkich istotnych parametrów, lokalne centrum nadzoru, system elastycznych stanowisk FloorBox w tym monitoring ugięć posadzki, pozwalają na zarządzanie procesami produkcji potokowej w pełnym zakresie. Budynek jest zintegrowany z halą laboratorium elektromagnetycznego – komorą bezechową. Dodatkowo znajdują się tam pomieszczenia kontroli jakości i wsparcia produkcyjnego zgodne ze standardami partnerów amerykańskich, co jest kluczowe z punktu widzenia realizacji m.in. projektów offsetowych.

Inwestycje związane z infrastrukturą naziemną i podziemną oraz mediami zostały zrealizowane w sposób umożliwiający ich rozbudowę i są ściśle skorelowane z inwestycjami planowanymi w kolejnych etapach.

…jednego z czterech Radarów Pasywnej Lokalizacji, wchodzącego w skład Systemu Pasywnej Lokalizacji (SPL)… Fot. Andrzej Kiński

Zgodnie z przyjętym harmonogramem umowy, oddanie wszystkich obiektów do użytkowania planowane było na listopad 2023 r. Wartość inwestycji określono na ok. 100 mln PLN.

Mazowieckie Centrum Produkcyjno-Serwisowe jest pierwszym etapem rozbudowy potencjału produkcyjnego PIT-RADWAR S.A. w oparciu o infrastrukturę w Kobyłce. Kolejnym etapem będzie rozbudowa w kierunku ulokowania na tym terenie wybranych działów związanych z produkcją produkcją mechaniczną, produkcją podzespołów elektronicznych i obróbką powierzchniową, w tym obróbką pokryć galwanicznych. Stopniowo do Kobyłki będą przenoszone również inne kompetencje produkcyjne, wraz z kompetencjami projektowymi i badawczymi. Docelowo powstanie tam nowoczesny zakład produkcyjno-technologiczny z pełnym zapleczem laboratoryjnym i badawczo-rozwojowym, do którego przeniesiona zostanie większość działalności operacyjnej z dotychczasowej lokalizacji w Warszawie.

…elementów bezzałogowego systemu rozpoznania powietrznego PGZ-19R Orlik ‒ kontenerowego Naziemnego Terminala Danych (NTD) na samochodzie Jelcz 442.32 oraz zespołu antenowego podsystemu łączności i przesyłania danych na przyczepie. Fot. Andrzej Kiński

Rozbudowa potencjału produkcyjnego PIT-RADWAR S.A. jest warunkiem dalszego rozwoju spółki i odpowiadającego jej potencjałowi udziału w procesie modernizacji technicznej SZ RP. Umocni to pozycję tej części Polskiej Grupy Zbrojeniowej w obszarach: systemów obrony powietrznej i dowodzenia, a także innych systemów uzbrojenia bazujących na innowacyjnych rozwiązaniach z zakresu elektroniki i radiolokacji oraz integracji systemów.

Andrzej Kiński na podstawie komunikatów PIT-RADWAR S.A. i Ministerstwa Obrony Narodowej.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc