Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Latający kompan

Fot. CS WOT

W Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej odbyło się kolejne szkolenie dla operatorów Systemu Amunicji Krążącej WARMATE. W kursie dotychczas wzięło udział kilkunastu żołnierzy z różnych Brygad Obrony Terytorialnej z całego kraju.


Podczas trzytygodniowego kursu żołnierze zapoznają się z dokładnymi danymi technicznymi polskiego bezzałogowca oraz szkolą się z praktycznego używania systemu WARMATE. Zadania, które postawiono przed uczestnikami kursu dotyczyły przeprowadzenia zwiadu, rozpoznanie oraz likwidację wybranych celów.

„Kurs operatorów Systemu Amunicji Krążącej WARMATE pozwolił mi szkolić się w nowym, ciekawym kierunku. Szkolenie robi na mnie bardzo pozytywne wrażenie, poziom jest naprawdę wysoki, a szczególnie zadowolony jestem z liczby lotów. Najciekawsze z pewnością były ataki na cele i możliwość sprawdzenia się w sytuacji bojowej.” – mówił starszy szeregowy 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Fot. CS WOT

System amunicji krążącej WARMATE to bezzałogowy statek powietrzny, przeznaczony do ataku na wrogie oddziały oraz lekko opancerzone pojazdy. Do jego zadań należy zwiad, śledzenie, rozpoznanie bądź eliminacja celu, a jego wsparcie może zapewnić zdecydowaną przewagę na polu walki. Realizowane w Centrum Szkolenia WOT szkolenie operatorów systemu amunicji krążącej jest pierwszym etapem w drabince szkoleń z jakim muszą zmierzyć się Terytorialsi. Kolejnymi etapami jest kurs na technika, administratora, a w przyszłości instruktora.

„Szkolenie jest wymagające, a instruktorzy są świetnie przeszkoleni, znajdujący plany i rozwiązania na każdą ewentualność. Dzięki ogromnej liczbie praktyk jesteśmy przekonani, że w przypadku działań bojowych będziemy gotowi.” – ocenił starszy szeregowy z 3 Podkarpackiej Obrony Terytorialnej.

Fot. CS WOT

Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej im. kpt. Eugeniusza Konopackiego, ps. „Trzaska” w Toruniu realizuje swoje zadania już od 2018 roku. Jest to jednostka dynamicznie rozwijająca się z wysokim stanem ukompletowania kadry szkoleniowej. Zajmuje się przygotowaniem żołnierzy, zarówno Terytorialnej Służby Wojskowej, jak i żołnierzy zawodowych, do funkcji dowódczych oraz instruktorsko-specjalistycznych w strukturach Brygad Obrony Terytorialnej.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc