Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik

Indie kupiły system amunicji krążącej Warmate

Indie zakupiły na potrzeby sił specjalnych zestawy amunicji krążącej Warmate. Fot. Grupa WB

20 czerwca media indyjskie, w tym Vayu Aerospace Review, poinformowały, że Grupa WB dostarczyła lokalnym siłom zbrojnym nieokreśloną liczbę systemów amunicji krążącej Warmate. Tym samym Indie stały się kolejnym, oficjalnym, użytkownikiem jednego z polskich hitów eksportowych.


Według upublicznionych danych broń trafiła do jednostek sił specjalnych armii indyjskiej. Dostawy objęły ponad 100 sztuk Warmate, a zakup był wynikiem postępowania zapoczątkowanego w 2020 roku. Powyższy klient stanowił wyzwanie dla opracowanego przez Grupę WB systemu – ma to związek z warunkami geograficznymi, gdzie pojawia się kwestia użycia w warunkach wysokogórskich. Atutem polskiej konstrukcji, co podkreślają także media indyjskie, jest niska masa zestawu, a także możliwość użycia do eliminacji różnych celów – ma to związek z faktem, że Warmate może być uzbrojony w głowice bojowe różnych typów (odłamkowo-burząca lub kumulacyjna).

Dotychczas wśród potwierdzonych użytkowników systemu Warmate można było wymienić Polskę, Ukrainę, Turcję oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie. Broń ma za sobą chrzest bojowy – była wykorzystywana m.in. w czasie wojny domowej w Libii, a obecnie także w walkach na Ukrainie. Zakup przez Indie jest związany m.in. z pilną potrzebą operacyjną, a także opóźnieniami w rozwoju własnych systemów tej klasy.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc