Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik

Kolejne zestawy Warmate dla Wojska Polskiego

Minister Mariusz Błaszczak poinformował o podpisaniu umowy (o wartości 50 mln PLN brutto) dotyczącej dostaw zestawów amunicji krążącej Warmate do Wojska Polskiego. Fot. WOT

29 kwietnia minister obrony Mariusz Błaszczak poinformował w mediach społecznościowych o podpisaniu umowy z Grupą WB w sprawie zakupu kolejnej partii zestawów amunicji krążącej Warmate na potrzeby Wojska Polskiego.


Wartość, podpisanego 29 kwietnia, kontraktu wynosi 50 mln PLN brutto. Dostawy mają rozpocząć się jeszcze w bieżącym roku. Jest to kolejna umowa dotycząca produkcji i dostaw zestawów Warmate do Wojska Polskiego – pierwsza z nich została zawarta 20 listopada 2017 roku, wraz z opcjami obejmowała sto zestawów (każdy po dziesięć sztuk bezzałogowców). Pierwsze z nich trafiły do uzbrojenia w grudniu 2017 roku – łącznie dotychczasowe dostawy objęły dziesięć zestawów (czyli sto sztuk Warmate’ów). Zgodnie z deklaracjami Ministerstwa Obrony Narodowej, ze stycznia bieżącego roku, kontynuacja zakupów systemów amunicji krążącej miała nastąpić właśnie w bieżącym roku i nie należy jej wiązać z obecnym konfliktem na Ukrainie.

Jak dodał rzecznik prasowy Agencji Uzbrojenia, ppłk Krzysztof Płatek - Zamówienie obejmuje drony w wersji bojowej i treningowej, a także pakiet szkoleniowy i logistyczny. Szczegółowe dane dotyczące przedmiotu zamówienia podlegają ustawowej ochronie.

System amunicji krążącej Warmate jest jednym z najpopularniejszych produktów Grupy WB. Poza Polską cały czas zyskuje rosnącą popularność i ma na swoim koncie wykorzystanie w warunkach bojowych. Dostępne w przestrzeni publicznej zdjęcia wskazują, że broń była wykorzystywana na ternie Libii, a obecnie także na Ukrainie. Ze względu na specyfikę, producent nie ujawnia listy odbiorców systemu.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

2 comments on “Kolejne zestawy Warmate dla Wojska Polskiego”

  1. To było sławne wyśmiewane 1000 dronow ministra Macierewicza, oczywiście amunicja krążąca to nie drony, ale i tak szkoda że jego następca minister Błaszczak nie wykorzystał opcji w kontrakcie.

  2. Dobra decyzja ale niestety to bardzo mizerny kontrakt, zamówienie na krajowe drony bojowe i rozpoznawcze powinno być przynajmniej dziesięć razy większe w perspektywie kilku lat i od razu kompleksowe tj. np amunicja krążąca kilku typów Warmate, Warmate 2, Warmate TL wraz z rozpoznawczymi FT-5 Łoś i Flyeye plus odpowiednią łączność tworząc system rozpoznawczo-bojowy W2MPIR w dużej ilości nasycając nasze siły zbrojne. Do tego cała gama głowic bojowych, narzędzi, system szkolenia i serwis producenta.
    Na razie mi to wygląda na więcej propagandy niż realnego wzmacniania zdolności obronnych Polski i inwestycji w rozwój swoich systemów obronnych.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc