Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Krajowe podmioty zainteresowane programami Elektron i Proton

Polskie podmioty ubiegają się o udział w postępowaniach Elektron i Proton. Fot. Tomasz Grotnik

28 grudnia rzecznik prasowy Inspektoratu Uzbrojenia, mjr Krzysztof Płatek, w odpowiedzi na pytania redakcji portalu zbiam.pl poinformował o zainteresowaniu firm programami Elektron oraz Proton, a więc dostawą zapalników do min morskich i bomb głębinowych. W obu przypadkach ocena wniosków o dopuszczenie do udziału nie została jeszcze zakończona.

W przypadku programu Elektron, który jest realizowany po raz trzeci w ciągu ostatnich miesięcy, tym razem jedynym podmiotem zainteresowanym udziałem w powyższym projekcie jest Politechnika Gdańska - Centrum Morskich Technologii Militarnych. Zapalnik Elektron ma stanowić zamiennik obecnie używanych WKM-90 i ma służyć do min morskich OS (Okrętowa Średnia) oraz OD (Okrętowa Duża) - oba typy to wiekowe konstrukcje, wywodzące się z modeli powstałych w pierwszej połowie XX wieku. Pomimo upływu lat, nadal mogą być ważnym elementem potencjału obronnego Marynarki Wojennej. Elektron powinien składać się z trzech podstawowych elementów: łuski, gniazda wtykowego i spłonki. Obok partii seryjnej, zamawiający wymaga dostarczenia partii badawczo-wdrożeniowej, która ma służyć do przebadania działania urządzenia.

W przypadku zapalnika do grawitacyjnych bomb głębinowych B1/B2 (Proton) zainteresowanie projektem wyraziły dwa podmioty: Politechnika Gdańska - Centrum Morskich Technologii Militarnych, a także Ośrodek Badawczo-Rozwojowy – Centrum Techniki Morskiej. Obecnie jedynym okrętem zdolnym do użycia tego typu uzbrojenia jest korweta zwalczania okrętów podwodnych ORP Kaszub (240). Także w tym przypadku jest to kolejna próba znalezienia dostawcy, poprzednią (w grudniu 2020 roku) Inspektorat Uzbrojenia musiał unieważnić z powodu odrzucenia oferty wstępnej przez zamawiającego.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc