Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Korsak następcą Fenneka

Pojazd rozpoznawczy Fennek będzie miał następcę ‒ ma być to pojazd znacznie cięższy, większy i, prawdopodobnie, amfibijny. Otrzyma nazwę Korsak. Fot. Bundeswehr

14 lutego Federalne Biuro ds. Wyposażenia, Technologii Informacyjnych i Wsparcia Federalnych Sił Zbrojnych (BAAINBw, Bundesamt für Ausrüstung, Informationstechnik und Nutzung der Bundeswehr) ogłosiło rozpoczęcie konkursu na następcę kołowego pojazdu rozpoznawczego Fennek.

Jednego „lisa” (fenek to pustynny gatunek lisa występujący w Północnej Afryce) zastąpi inny ‒ przyszły pojazd, jak i cały program, otrzymał nazwę Korsak (korsak to z kolei lis stepowy występujący w Azji Środkowo-Wschodniej). BAAINBw rozesłało zapytania ofertowe do firm, które mogą być zainteresowane udziałem w programie. Korask ma być zasadniczym nośnikiem systemów rozpoznawczych w Wojskach Lądowych Federalnych Sił Zbrojnych (Heer). Został określony mianem kołowego opancerzonego pojazdu rozpoznawczego nowej generacji (Spähfahrzeug Next Generation, SpähFz NG). Jego pozyskanie ma zapewnić większą skuteczność oraz wyższą przeżywalność oddziałów rozpoznawczych za sprawą zwiększenia mobilności taktycznej (nowością jest ‒ nieobligatoryjny ‒  wymóg pływalności, Fennek, jak i w ogóle większość współczesnych niemieckich pojazdów opancerzonych, nie jest amfibijny) oraz poprawy opancerzenia w stosunku do poprzednika. Wymagane jest oczywiście bogate wyposażenie w postaci środków łączności i systemów rozpoznawczych. Uzbrojenie pojazdu stanowić ma 25 mm armata napędowa, a bezpieczeństwo załogi i pojazdu ma być wspomagane przez wyrzutnię granatów dymnych, załoga ma też mieć do dyspozycji system zarządzania polem walki D-LBO. Armata , zapewne Rheinmetall KBA, wg niemieckich mediów, ma być zamontowana w wieży słoweńskiej firmy Valhalla Turrets, podobnej do wieży GSD stosowanej na prototypie pojazdu aeromobilnego LuWa. Nie jest wymagane zastosowanie uzbrojenia przeciwpancernego. Nie zostały wyspecyfikowane niektóre parametry platformy, jak np. liczba osi, lecz wg niemieckich mediów Korsak ma mieć dopuszczalną masę całkowitą rzędu 30 ton (wliczając 20% zapas modernizacyjny), co sugeruje, że preferowane są pojazdy w układach 6×6 i 8×8 o (początkowej) masie bojowej do 25 ton (czyli podobnej do kbwp Rosomak z wieżą ZSSW-30!). Korsak ma rozwijać prędkość co najmniej 100 km/h i mieć zasięg co najmniej 1100 km przy średniej prędkości 60 km/h (wszystkie parametry osiągane na utwardzonej nawierzchni). Oferenci muszą być w stanie dostarczyć pojazd wyposażony w czujniki optyczne, optoelektroniczne, akustyczne i inne. Dla porównania, Fennek to nieduży pojazd o masie poniżej 11 ton i uzbrojony jedynie w broń strzelecką.

W ramach programu Korsak Bundeswehra zamierza zakupić do 254 pojazdów. W pierwszym etapie zamówione zostaną 92, z czego dwa posłużą do testów. Ewentualny zwycięzca przetargu musi je dostarczyć bardzo szybko, bo już w 2026 r. Kolejnych 90 wozów powinno być przekazanych w latach 2027‒2028. Opcjonalnie przewiduje się dostawę 162 kolejnych pojazdów seryjnych, a więc łącznie Bundeswehra otrzyma 252 seryjne Korsaki (najwyraźniej nie przewiduje się doprowadzenia prototypów do docelowego standardu).

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Korsak następcą Fenneka”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc