Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Kontrakt na wyrzutnie HIMARS dla Polski

15 lipca Lockheed Martin oraz Departament Obrony Stanów Zjednoczonych podpisali kontrakt w sprawie produkcji i dostaw kolejnej partii kołowych wyrzutni rakietowych M142 HIMARS, które trafią m.in. do Wojska Polskiego.

Lipcowy kontrakt ma wartość 492,1 mln dolarów i obejmuje produkcję wyrzutni wraz z pakietami części zamiennych oraz szkolenia personelu. Całe zlecenie, w formie wieloletniej, ma być realizowane do 30 maja 2023 roku. W momencie podpisania umowy uruchomiono pierwszą transzę środków, 66,4 mln dolarów. Komunikat Departamentu Obrony nie precyzował odbiorców, natomiast szerszej informacji udzielił producent.

Według Lockheed Martin wyrzutnie, w nieokreślonej liczbie, trafią do jednostek US Army, US Marine Corps, a także dwóch klientów eksportowych – Rumunii oraz właśnie Polski. Łącznie, na mocy międzyrządowej umowy, Wojsko Polskie otrzyma 20 wyrzutni M142 HIMARS, które trafią do pierwszego dywizjonu artylerii rakietowej, a także do Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu. Realizacja umowy odbywa się z pośrednictwem amerykańskiego Departamentu Obrony.

Kontrakt na budowę i dostawy wyrzutni jest kolejnym, w ramach programu dostaw sprzętu do Polski. W ostatnich tygodniach Departament Obrony zamówił m.in. partię pocisków ATAMCS oraz GMLRS i RRPR.

(ŁP) Foto: USMC
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc