Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Kolejne Mardery dla Ukrainy

Rheinmetall wyremontuje kolejnych 40 bojowych wozów piechoty Marder 1A3. Pojazdy te trafią na Ukrainę w ramach pomocy wojskowej niemieckiego rządu federalnego. Na zdjęciu Mardery wyremontowane na podstawie pierwszej umowy. Fot. Rheinmetall

11 września grupa Rheinmetall AG poinformowała o otrzymaniu od niemieckiego rządu zamówienia na dostawę 40 bojowych wozów piechoty Marder 1A3 dla Sił Zbrojnych Ukrainy.

Zamówienie zostało złożone jeszcze w sierpniu i warte jest „dwucyfrową kwotę w milionach EUR” (a więc od 10 do 99 mln). Środki te pozwolą na na wyremontowanie bojowych wozów piechoty Marder przed dostarczeniem ich Ukrainie w ramach niemieckiej pomocy wojskowej. Dostawy drugiej partii pojazdów rozpoczną się jeszcze w 2023 r. Zapewne zostaną zrealizowane w dwóch mniejszych partiach ‒ pierwszych 20 wozów dostarczono w marcu br. Mardery, które na mocy nowej umowy trafią na Ukrainę, dawniej należały do Bundeswehry. Co ciekawe, remonty należących do Rheinmetalla pojazdów firma rozpoczęła na własny koszt wiosną 2022 r., w oczekiwaniu na zamówienia i, przede wszystkim, na wielokrotnie opóźnianą zgodę rządu federalnego na przekazywanie wozów bojowych Siłom Zbrojnym Ukrainy. Ta nadeszła dopiero na przełomie 2022 i 2023 r.

Prace nad przywróceniem sprawności pierwszych pojazdów rozpoczęto już w zakładach Rheinmetalla w Kassel i Unterlüß. Podmioty należące do grupy mogą remontować do 10 Marderów miesięcznie. Brak jest informacji na temat tego, czy wozy, które mają trafić na Ukrainę przejdą jakiekolwiek zabiegi mające na celu zwiększenie ich wartości bojowej.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc