Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Kolejne fundusze na przebadanie morskich środków bojowych

Fot. st. chorąży sztabowy marynarki Piotr Leoniak

6 marca 1. Regionalna Baza Logistyczna w Wałczu poinformowała o podpisaniu umowy z Wojskowym Instytutem Technicznym Uzbrojenia w sprawie realizacji usługi oceny stanu technicznego morskich środków bojowych znajdujących się w zasobach Marynarki Wojennej.

Powyższa umowa została zawarta 28 lutego i ma wartość 1,7 mln PLN bez VAT. Jest jednocześnie aneksem do kontraktu zawartego pomiędzy zamawiającym oraz WITU w sierpniu 2022 roku. Specjaliści wykonawcy mają realizować usługę oceny stanu technicznego morskich środków bojowych oraz ich elementów. Dodatkowo mają dokonać prognozy jego utrzymania na podstawie badań własności i procesów fizyczno-chemicznych mających wpływ na bezpieczeństwo i niezawodność działania po upływie gwarantowanego okresu przydatności określonej przez producenta. Z dużą dozą prawdopodobieństwa mowa o uzbrojeniu produkcji sowieckiej, które jeszcze znajduje się na wyposażeniu Marynarki Wojennej – wśród nich można wymienić torpedy, rakietowe bomby głębinowe czy niektóre typy amunicji artyleryjskiej. Ze względu na obecną politykę resortu obrony, a także prace analityczno-diagnostyczne, liczba tego typu systemów uzbrojenia będzie sukcesywnie się zmniejszać.

Od wielu lat WITU prowadzi badania i prace związane z oceną stanu magazynowanej amunicji oraz oceną jej bezpieczeństwa. Powyższe doświadczenie i kompetencje procentują także zleceniami zagranicznymi – przykładem takich prac jest udział specjalistów WITU w podtrzymaniu eksploatacji wybranych systemów uzbrojenia w Algierii.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc