Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Kolejne fundusze na program Stand-In Attack Weapon

Projekt Stand-In Attack Weapon może bazować na technologiach wdrożonych do produkcji przy okazji programu AGM-88G AARGM-ER. Fot. Northrop Grumman

27 lutego Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu umów z trzema podmiotami, które prowadzą prace dotyczące programu budowy nowego typu pocisku klasy powietrze-ziemia. Nosi on nazwę Stand-In Attack Weapon.

Każdy z trzech podmiotów – Lockheed Martin, Northrop Grumman oraz L3Harris Mustang Technology Group – zainkasują za prace po 18 mln USD. W momencie podpisania uruchomiono pełne finansowanie, a umowy mają zostać zrealizowane do końca sierpnia 2023 roku. W ich ramach podmioty realizują prace studialno-analityczne pozwalające na przygotowanie dokładnych ofert końcowych. Jest to kolejna faza finansowania projektu – pierwsze fundusze (po 2 mln USD) uruchomiono w 2022 roku.

Program Stand-In Attack Weapon ma na celu opracowanie pocisku klasy powietrze-ziemia nowej generacji. Co ważne, ma być przenoszony przede wszystkim przez samoloty bojowe 5. generacji, które mogą przeniknąć przez pierścień obrony przeciwlotniczej potencjalnego przeciwnika. Z tego względu pociski mają mieć rozmiary pozwalające na przenoszenie w wewnątrzkadłubowych komorach na uzbrojenie podwieszane. To z kolei oznacza, że broń ma charakteryzować się niewielkim zasięgiem – z tego też względu SiAW może stać się bezpośrednim następcą dla AGM-65 Maverick. Poza kwestią zasięgu innym czynnikiem charakteryzującym nową broń ma być duża prędkość przelotowa, która ma ograniczyć do minimum możliwy czas reakcji systemów defensywnych przeciwnika. Nie można wykluczyć, że w konstrukcji zostaną wykorzystane technologie wdrożone do produkcji przy okazji programu AGM-88G AARGM-ER.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc