Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Kolejne fundusze na integrację F-35 Lightning II z europejskim uzbrojeniem

Lockheed Martin kontynuuje proces integracji platformy F-35 Lightning II z europejskimi systemami uzbrojenia. Fot. FMA

29 kwietnia Departament Obrony Stanów Zjednoczonych i korporacja Lockheed Martin podpisali umowę w sprawie dalszych prac związanych z integracją kierowanych pocisków Kongsberg JSM oraz MBDA SPEAR 3 z wielozadaniowymi samolotami bojowymi F-35 Lightning II.

Kwietniowa umowa ma wartość 57,3 mln USD i ma zostać zrealizowana do lipca 2024 roku. Całość funduszy pochodzi z budżetu państw-członków programu rozwoju F-35 Lightning II. Pośrednictwo Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych wynika z faktu, że jest to organ prowadzący projekt z ramienia administracji państwowej. Zgodnie z upublicznioną informacją, Lockheed Martin ma kontynuować proces integracji, prób i wstępnej certyfikacji pocisków Kongsberg JSM z wersją F-35A. Dodatkowo umowa obejmuje także wprowadzenie zmian w oprogramowaniu wersji F-35B przeznaczonej dla Wielkiej Brytanii. Nowa architektura ma pozwolić na wdrożenie uniwersalnego interfejsu pozwalającego na realizację procesu integracji z kierowanymi pociskami MBDA SPEAR 3.

W przypadku JSM próba zrzutu makiety gabarytowo-masowej została przeprowadzona w lutym bieżącego roku w Kalifornii. Nosicielem był pierwszy seryjny F-35A o rejestracji AF-1, maszyna obecnie stacjonuje w ośrodku badawczo-doświadczalnym Edwards. Zgodnie z planami pociski JSM mają zostać certyfikowane do użycia na samolotach F-35A i F-35C wraz z wdrożeniem do służby oprogramowania standardu Block 4 – z tego też względu nosicielami tej broni mogą stać się m.in. polskie samoloty zamówione w styczniu ubiegłego roku, a także już dostarczane maszyny, które przejdą proces aktualizacji oprogramowania. Proces integracji rozpoczął się w 2020 roku, a wstępna gotowość operacyjna ma zostać osiągnięta w 2023 roku. Zgodnie z deklaracjami, opracowany przez Kongsberg Defence & Aerospace, pocisk JSM będzie jedynym system przeciwokrętowym zdolnym do podwieszenia w wewnątrzkadłubowych komorach uzbrojenia samolotów F-35A i F-35C Lightning II. Dodatkowo może on także służyć do zwalczania celów naziemnych. Kongsberg już notuje coraz większą liczbę sukcesów związaną z rozwojem pocisku JSM. Obok Norwegii na zakup systemu zdecydowały się Japońskie Siły Samoobrony (do F-35A). Także Australia planuje tego typu inwestycję.

W przypadku pocisków MBDA SPEAR 3, proces integracji został zapoczątkowany umową w 2019 roku. Na razie nie ujawniono harmonogramu prób na terenie Stanów Zjednoczonych.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Kolejne fundusze na integrację F-35 Lightning II z europejskim uzbrojeniem”

  1. Dobra informacja gdyż w niedalekiej przyszłości będziemy mieli możliwość wyboru również europejskiego uzbrojenia dla naszych F-35 a nie tylko tego z USA co pozwoli negocjować korzystniejsze warunki cenowe przy zakupach

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc