Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Kolejne bułgarskie samoloty L-39ZA Albatros do naprawy

Fot. Aero Vodochody

18 grudnia czeska firma Aero Vodochody poinformowała o podpisaniu kolejnej umowy z Ministerstwem Obrony Bułgarii w sprawie kontynuacji programu naprawy i częściowej modernizacji odrzutowych samolotów L-39ZA Albatros.

Jak wskazuje wykonawca, nowa umowa obejmuje naprawę główną dwóch samolotów. Dodatkowo prace będą obejmować częściową modernizację. Maszyny mają trafić do zakładów w styczniu 2024 roku, gdzie dołączą do czterech innych Albatrosów. Umowa ramowa, ważna przez cztery lata, została podpisana pomiędzy Aero Vodochody oraz Ministerstwo Obrony Bułgarii w listopadzie 2022 roku. Pierwsze dwa L-39ZA trafiły do wykonawcy w styczniu 2023 roku, a kolejne dwa w kolejnych miesiącach. Po pracach każdy samolot będzie dysponować pełnym resursem międzyremontowym, który pozwala na eksploatację przez 7,5 roku bądź 1500 godzin spędzonych w powietrzu.

Bułgaria odebrała 36 samolotów Aero L-39ZA Albatros, które dostarczono w latach 1986-90. Spośród nich w linii znajduje się około dwunastu. W procesie szkolenia stanowią fazę przejściową pomiędzy turbośmigłowymi Pilatus PC-9 oraz docelowymi maszynami bojowymi.

Nie można wykluczyć, że w niedalekiej przyszłości będą wykorzystywane do szkolenia i podtrzymania nawyków bułgarskich pilotów, którzy później będą przesiadać się na wielozadaniowe samoloty bojowe Lockheed Martin F-16C/D Fighting Falcon Block 70.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc