Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Kolejna partia pocisków JASSM dla Jastrzębi

24 grudnia Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że w ostatnich dniach została podpisana umowa na dostarczenie drugiej partii pocisków manewrujących AGM-158 JASSM dla wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-16C/D Jastrząb. Tym razem, zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami, mowa o wersji ER, która charakteryzuje się zasięgiem operacyjnym w granicach 1000 km. Wartość umowy, która będzie realizowana poprzez program FMS, oscyluje w granicach 940 mln złotych.

Według komunikatu amerykańskiego Departamentu Stanu, Polska zabiegała na zakup 70 bojowych pocisków AGM-158B JASSM-ER oraz wyposażenia dodatkowego obejmującego pociski przeznaczone do prób integracyjnych oraz makiety gabarytowo-masowe przeznaczone do szkoleń i treningu. Całość pakietu wyceniono na kwotę 200 mln dolarów. Jak można się spodziewać, zakup pocisków spotkał się z krytyką ze strony Federacji Rosyjskiej – oficjalnie poinformował o tym rosyjski ambasador przy NATO. Wśród reperkusji wymienia się korektę planów wojskowych Moskwy.

Polska będzie pierwszym eksportowym użytkownikiem pocisków manewrujących AGM-158B JASSM-ER, które dołączą do 40 sztuk AGM-158 JASSM zakontraktowanych w poprzednich latach. Całość ma stanowić element krajowego systemu odstraszania. Otwartym natomiast pozostaje pytanie o krajowe możliwości wykorzystania powyższego uzbrojenia – restrykcyjna polityka amerykańska ogranicza samodzielność państw posiadających pociski manewrujące produkcji amerykańskiej (m.in. BGM-109 Tomahawk eksploatowanych przez Brytyjczyków czy też negocjowanych przez Holendrów i Hiszpanów). Ewentualne uzależnienie Warszawy od zgody na użycie przez Waszyngton może znacznie ograniczyć możliwości bojowe – na powyższe pytanie, przesłane do Ministerstwo Obrony Narodowej, nie otrzymaliśmy dotychczas odpowiedzi.

 

 

 

Teldat
Teldat

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc