Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Japonia pierwszym eksportowym klientem na KC-46

22 grudnia Departament Obrony Stanów Zjednoczonych oraz koncern Boeing podpisały kontrakt w sprawie produkcji i dostawy do Sił Samoobrony Japonii wielozadaniowego samolotu tankowania powietrznego KC-46A Pegasus.

Powyższa umowa i pośrednictwo Departamentu Obrony to wymóg procedur programu FMS. Ma ona wartość 288,5 mln dolarów – w powyższej kwocie znajduje się jeden KC-46A Pegasus (z terminem dostawy na koniec lutego 2021 roku), a także wsparcie logistyczne. Jest to jednocześnie pierwszy eksportowy kontrakt na KC-46A, który powstaje na zamówienie US Air Force. Według części, nieoficjalnych, informacji Tokio zakupi łącznie trzy KC-46A – transakcja międzyrządowa została zawarta w lecie 2017 roku.

KC-46A dołączy do czterech KC-767J zakupionych przez Japończyków na drodze komercyjnej w koncernie Boeing na przełomie wieku. Obecnie samolot jest promowany na innych rynkach, m.in. w Izraelu oraz Polsce.

Informacja o zakontraktowaniu pierwszego eksportowego KC-46A to nie jedyna dobra informacja końca grudnia. 21 grudnia amerykańska FAA przyznała certyfikat typu dla modelu 767-2C, stanowiącego bazę dla KC-46A Pegasus. Jest to pierwszy z trzech dokumentów wymaganych przed dostawą pierwszych seryjnych samolotów dla US Air Force, które łącznie pozyska 179 egzemplarzy.

(ŁP) Foto: Boeing
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc