Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Inspektor Deutsche Marine odwołany po wypowiedzi na temat Putina i Krymu

Fot. Bundeswehr

22 stycznia w godzinach wieczornych, wadm. Kay-Achim Schönbach, inspektor Marynarki Wojennej Republiki Federalnej Niemiec, wydał oświadczenie, w którym przeprosił za swoje słowa na temat prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina i aneksji ukraińskiego Krymu przez Rosję w 2014 roku, jak też ogłosił, że złożył rezygnację ze stanowiska.

Sprawa dotyczy wypowiedzi admirała, do której doszło podczas wizyty w Indiach. Przemawiając w Instytucie Studiów i Analiz Obronnych Manohara Parrikara w Nowym Delhi, inspektor Deutsche Marine uznał, że Putin „prawdopodobnie” zasługuje na szacunek, mówiąc po angielsku, iż : I, mój Boże, okazanie szacunku to mały koszt, wręcz żaden. Łatwym jest okazaniu mu [Putinowi, przyp. red] szacunku, którego oczekuje - a, być może, na który zasługuje. Odniósł się też do aneksji Krymu przez Rosję w 2014 roku. Schönbach powiedział, że należy zająć się działaniami Rosji na Ukrainie, ale uznał przy tym, iż Półwysep Krymski został stracony: nigdy nie wróci — takie są fakty.

Jego uwagi wprost zaprzeczają oficjalnym poglądom Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych Ameryki, które twierdzą, że aneksja półwyspu przez Moskwę była nie do zaakceptowania i musi zostać odwrócona. Do tego słowa Schönbacha wybrzmiały w obliczu koncentracji wojsk rosyjskich w pobliżu granic Ukrainy i zagrożenia inwazją.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy poinformowało 23 stycznia, że wezwało ambasador Niemiec Ankę Feldhusen w celu wyrażenia „kategorycznej nieakceptowalności" dla wypowiedzi Schönbacha. Wezwało też Niemcy do odrzucenia komentarzy admirała dotyczących Krymu, twierdząc, że podważają one wysiłki na rzecz przeciwdziałania rosyjskiej agresji. Ponadto Kijów wyraził „rozczarowanie” w sprawie niedostarczenia Ukrainie broni przez RFN.

Rząd w Berlinie nie wydał oficjalnego oświadczenia, choć zdystansował się od sobotnich komentarzy admirała: Treść i dobór słów w wypowiedziach w żaden sposób nie odpowiada stanowisku Federalnego Ministerstwa Obrony – powiedział rzecznik niemieckiego resortu obrony.

Wiceadmirał Schönbach w swoim piątkowym oświadczeniu pisze: Właśnie poprosiłem federalnego ministra obrony [Christine Lambrecht, przyp. red] o zwolnienie mnie z moich obowiązków i obowiązków jako inspektora Marynarki Wojennej ze skutkiem natychmiastowym.

Nieprzemyślane komentarze, które poczyniłem w Indiach na temat bezpieczeństwa i polityki wojskowej, coraz bardziej obciążają mój urząd. Aby zapobiec dalszym szkodom dla Deutsche Marine, Bundeswehry, ale przede wszystkim Republiki Federalnej Niemiec, uważam ten krok za konieczny.

Minister federalna przyjęła moją prośbę.

Dowódca floty i zastępca inspektora marynarki wojennej kadm. [Jan Christian, przyp. red.] Kaack będzie kierował flotą niemiecką do czasu podjęcia decyzji o następcy.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc