Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

IDEX 2021 – Pierwsze F-15QA Advanced Eagle przebazowano do bazy USAF

Katarskie F-15QA Advanced Eagle trafiają do bazy lotniczej Scott, gdzie prowadzone będzie szkolenie personelu Sił Powietrznych Kataru. Fot. Boeing

21 lutego, w czasie pierwszego dnia Salonu IDEX 2021 w Abu Zabi, przedstawiciele koncernu Boeing poinformowali, że pierwsze wielozadaniowe samoloty bojowe F-15QA Advanced Eagle zamówione przez Katar opuściły lotnisko w St. Louis i trafiły do jednej z baz US Air Force.

Ze względów technicznych oraz operacyjnych tymczasową bazą dla F-15QA Advanced Eagle stało się lotnisko Scott Air Force Base w stanie Illinois. Znajduje się w pobliżu St. Louis, gdzie znajduje się linia montażowa samolotów rodziny F-15. Tego typu zabieg ma związek z brakiem możliwości szkolenia katarskich pilotów w oparciu o Międzynarodowy Port Lotniczy w St. Louis. Pierwszy F-15QA Advanced Eagle trafił do bazy 20 lutego, a w ciągu najbliższych dni mają dołączyć kolejne. Zgodnie z międzyrządową umową FMS, za szkolenie personelu odpowiada Departament Obrony Stanów Zjednoczonych, który zamówił usługę u producenta (ma zostać zrealizowana do czerwca bieżącego roku).

Zgodnie z harmonogramem dostaw, pierwsze F-15QA Advanced Eagle mają zostać dostarczone do Kataru w bieżącym roku. Łącznie powyższe państwo zamówiło 36 samolotów tego typu - należą do nowej generacji F-15 Strike Eagle i obok maszyn dostarczonych do Arabii Saudyjskiej (F-15SA Advanced Eagle) oraz zamówionych przez Stany Zjednoczone (F-15EX) dysponują szerokimi możliwościami operacyjnymi.

W Katarze bazą dla F-15QA Advanced Eagle będzie lotnisko Al Udeid, gdzie prowadzone są niezbędne prace adaptacyjne. Dodatkowo Boeing zbuduje centrum szkoleniowe, które pozwoli na przeniesienie procesu szkolenia katarskich załóg do kraju.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “IDEX 2021 – Pierwsze F-15QA Advanced Eagle przebazowano do bazy USAF”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc