Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Katarski F-15QA Advanced Eagle w docelowych barwach

8 czerwca władze Kataru zaprezentowały pierwsze zdjęcia wielozadaniowego samolotu bojowego Boeing F-15QA Advanced Eagle w docelowym malowaniu. Obecnie pierwsze egzemplarze przechodzą próby w locie na terytorium Stanów Zjednoczonych.


Wstępne oceny wskazują, że malowanie jest zbliżone do schematu zastosowanego na dostarczanych Dassault Rafale oraz używanych obecnie Dassault Mirage 2000-5. Pierwszy F-15QA Advanced Eagle został oblatany w kwietniu bieżącego roku - łącznie umowa obejmuje 36 egzemplarzy, które mają zostać dostarczone użytkownikowi do końca 2022 roku. Będą stanowić element triady wielozadaniowych samolotów bojowych zakupionych przez Katar w ostatnich latach. Obok maszyn produkcji amerykańskiej mowa o Dassault Rafale oraz europejskich Eurofighter.

Obecnie w zakładach Boeinga w St.Louis prowadzone są prace przy realizacji kontraktu dla Kataru, a także kończy się produkcja maszyn dla Arabii Saudyjskiej. Dodatkowo producent prowadzi negocjacje z Departamentem Obrony Stanów Zjednoczonych w sprawie zakupu do 144 egzemplarzy F-15EX Advanced Eagle, które mają bazować na rozwiązaniach zastosowanych i certyfikowanych na F-15QA oraz F-15SA. Poza Stanami Zjednoczonymi zainteresowanie zaawansowaną wersją F-15 Advanced Eagle wyraża także Izrael, który może je zakupić za pośrednictwem amerykańskiego programu pomocy wojskowej FMF.

(Łukasz Pacholski) Foto: Emirat Kataru
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc