Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Grecy zatwierdzają zakup śmigłowców UH-60M Black Hawk

Fot. US Army

2 kwietnia komisja obrony i spraw zagranicznych parlamentu greckiego zatwierdziła zapisy projektu międzyrządowej umowy LOA dotyczącej zakupu przez ten kraj 35 wielozadaniowych śmigłowców transportowych Lockheed Martin UH-60M Black Hawk.

Powyższa decyzja oznacza, że sama umowa zostanie podpisana do końca tygodnia. Jest to związane z faktem, że Amerykanie (dotychczas) nie wydłużyli ważności przesłanej Grekom oferty. Jak wskazują źródła greckie, zakup śmigłowców będzie kosztować Ateny 1,2 mld EUR – dostawy mają być zrealizowane w latach 2025 (4 egzemplarze) – 2027. Co ciekawe, maszyny zostaną zamówione w trzech konfiguracjach – 30 sztuk w wielozadaniowej transportowej (w tym dziesięć przeznaczonych do batalionu śmigłowców bojowych AH-64 Apache), jeden dostosowany do transportu rządowych VIP, a cztery przeznaczony do wsparcia sił specjalnych. Te ostatnie mają dysponować możliwością przenoszenia i wykorzystania kierowanych pocisków przeciwpancernych AGM-114 Hellfire. Płatności mają być realizowane przez okres siedmiu lat.

Grecy planują zastąpić obecnie eksploatowane śmigłowce Bell UH-1 Huey. Po zakupie będą kolejnym państwem w Europie, które dołączy do grona użytkowników wielozadaniowych wiropłatów lądowej rodziny S-70 Black Hawk. W ostatnich latach lista sukcesywnie rośnie i obejmuje m.in. Szwecję, Polskę (S-70i Black Hawk), Litwę (w oczekiwaniu na dostawy), Łotwę, Słowację, Chorwację, Albanię oraz Austrię. Dodatkowo państwa europejskie kupują i eksploatują pokładowe Seahawki – w tym przypadku mowa o Norwegii (w oczekiwaniu na dostawy), Danii, Hiszpanii, Grecji.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc