Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Chorwaci kupią więcej UH-60M Black Hawk

Fot. Ministerstwo Obrony Chorwacji

26 stycznia amerykański Departament Stanu poinformował o zatwierdzeniu chorwackiego zapytania ofertowego dotyczącego możliwości zakupu kolejnych wielozadaniowych śmigłowców transportowych Lockheed Martin UH-60M Black Hawk.

Zgodna amerykańskich władz federalnych otwiera drogę do kontynuacji procedury, która obejmuje Kongres (30 dni na ewentualne weto), a także negocjacje umowy międzyrządowej. Jak wskazuje agencja DSCA, Chorwacja jest zainteresowana zakupem ośmiu śmigłowców UH-60M Black Hawk wraz z trzema zapasowymi silnikami T700-GE-701D, radiostacjami, systemem samoobrony AN/AAR-57, uniwersalnymi karabinami maszynowymi M240H (po dwa na egzemplarz), usługą wsparcia szkolno-logistycznego, pakietami części zamiennych oraz urządzeń szkolnych. Całość została wyceniona na maksymalną kwotę 500 mln USD.

Obecnie Chorwacja dysponuje czterema śmigłowcami UH-60M Black Hawk, które dostarczono w 2022 roku. Dwa z nich zostały zakupione przez rząd chorwacki poprzez procedurę FMS, a pozostałe dwa (w ramach programu pomocy wojskowej) sfinansował rząd amerykański. Już wówczas deklarowano, że w niedalekiej przyszłości dojdzie do zakupu przynajmniej ośmiu kolejnych UH-60M Black Hawk. Cała flota pozwoli na wypełnienie luki sprzętowej po wycofanych (i przekazanych Ukrainie) śmigłowcach Mil Mi-17. Ze względu na pomoc sprzętową Ukrainie połowa kwoty zakupu ma zostać pokryta z środków budżetowych Stanów Zjednoczonych.

Chorwacja jest jednym z dwóch państw regionu, które wdrożyły do linii wielozadaniowe śmigłowce UH-60 Black Hawk. W styczniu bieżącego roku dwa pierwsze (UH-60A) zostały dostarczone do Albanii. Dodatkowo, w najbliższych miesiącach, międzyrządową umowę LOA na 35 UH-60M Black Hawk planuje podpisać Grecja. W ostatnich latach rodzina śmigłowców S-70/UH-60 Black Hawk zdobywa znaczny segment rynku europejskiego. Maszyny są eksploatowane w Austrii, Łotwie, Polsce, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Szwecji oraz na Ukrainie. W bieżącym roku pierwsze maszyny mają zostać dostarczone na Litwę.

Obok lądowych UH-60/S-70 Black Hawk Lockheed Martin oferuje i promuje w Europie także morską rodzinę MH-60R Seahawk. W tym przypadku program odniósł już spory sukces – śmigłowce tego typu są eksploatowane przez Danię, wkrótce rozpoczną się dostawy do Grecji, a zamówienia na nie złożyły także Hiszpania i Norwegia.

 

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc