Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Rząd Chorwacji debatuje o zakupie bojowych wozów piechoty Bradley

W Ministerstwie Obrony Republiki Chorwackiej dyskutowano na temat zakupu bojowych wozów piechoty M2A2 ODS Bradley z nadwyżek US Army. Fot. US Army/SSGt Ricky R Melton.

W Ministerstwie Obrony Republiki Chorwacji odbyło się spotkania dotyczące ewentualnego zakupu eks-amerykańskich bojowych wozów piechoty M2A2 ODS (Operation Desert Storm package) Bradley dla sił zbrojnych tego państwa (Oružane snage Republike Hrvatske, OS RH).


W spotkaniu wzięli udział m.in. premier Andrej Plenković, minister obrony Mario Banožići i urzędnicy resortu obrony. O fakcie odbycia debaty poinformował 3 stycznia na swoim profilu na twitterze chorwacki premier. Co ciekawe, do zdarzenia miało dojść jeszcze pod koniec grudnia ub.r. Nie znamy szczegółów spotkania ani jego konkluzji ‒ zebrani mieli oceniać potencjalny zakup M2A2 ODS pod kątem wpływu na potencjał sił zbrojnych, ale także omawiać jego aspekty ekonomiczne. Ponadto dyskutowano na inne tematy związane z przyszłością OS RH, lecz to Bradleye miały być tematem przewodnim.

Zgodnie z informacjami z grudnia 2020 r., Chorwacja zamierza nabyć 76 bojowych wozów piechoty M2A2 ODS, tj. zmodernizowanych na bazie doświadczeń zebranych podczas I wojny w Zatoce Perskiej (1991 r.). Wy otrzymały m.in. bezpieczny dla ludzkiego oka dalmierz laserowy ELRF w systemie kierowania ogniem, taktyczny system nawigacji TACNAV, nowy system łączności FBCB2, kamerę termowizyjną kierowcy i wiele innych nowych elementów wyposażenia. Ponadto ponownie liczbę żołnierzy desantu zwiększono do siedmiu (dwie trzyosobowe ławki dla żołnierzy siedzących twarzami do siebie i jedno siedzisko dla żołnierza zajmującego miejsce za koszem wieży). Wiadomo, że wozy dla Chorwacji miałyby przejść remont i modernizację, lecz nie wiadomo do jakiego standardu. Głównym wykonawcą prac byłyby zakłady BAE Systems w York w stanie Pensylwania i Raytheon Missile Systems w Tucson w Arizonie.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc