Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Grecja formalnie zwróciła się o zgodę na zakup samolotów Lockheed Martin F-35A Lightning II

Grecja wystosowała oficjalne zapytanie w sprawie możliwości zakupu samolotów F-35A Lightning II. Fot. US Air Force

16 listopada media greckie poinformowały, że rząd w Atenach przesłał do Stanów Zjednoczonych formalny wniosek dotyczący chęci zakupu wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-35A Lightning II poprzez federalną procedurę FMS.

Formalny wniosek, tak zwany Letter of Request, został wystosowany 6 listopada i rozpoczyna analizy po stronie Departamentu Stanu oraz Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych. Zgodnie z upublicznionymi informacjami, Grecja jest zainteresowana zakupem od 18 do 24 samolotów, część z nich (zgodnie z wcześniejszymi informacjami) może być używana - mają to rzekomo być egzemplarze zmontowane na zamówienie Turcji, a później przejęte przez US Air Force.

Odpowiedzią na LoR ma być szczegółowy raport administracji Stanów Zjednoczonych dotyczący ceny, planu spłat rat, konfiguracji, tempa dostaw. Pełne szczegóły pakietu, zgodnie z amerykańską polityką, zostaną upublicznione w momencie wydania zgody na transakcję przez Departament Stanu i przesłania dokumentacji do Kongresu Stanów Zjednoczonych. Biorąc pod uwagę fakt, że Grecja należy do NATO i stosunki na linii Waszyngton-Ankara zostały znacznie ochłodzone wydaje się, że zgoda może zostać wydana bardzo szybko.

Zakup samolotów Lockheed Martin F-35A Lightning II jest elementem programu modernizacji greckich sił zbrojnych. W przypadku lotnictwa obejmie także zakup eskadry Dassault Rafale (osiemnaście sztuk, z czego część pochodząca z zasobów Sił Powietrznych Francji).

Grecja, w ciągu najbliższych miesięcy, ma szanse stać się kolejnym europejskim klientem na samoloty Lockheed Martin F-35 Lightning II. Obecnie są one eksploatowane przez Wielką Brytanię, Holandię, Włochy oraz Norwegię. Dodatkowo w Fort Worth prowadzony jest proces montażu pierwszego egzemplarza przeznaczonego dla Danii, a zamówienia na nie złożyły już także Belgia i Polska. Dodatkowo konstrukcja bierze udział w postępowaniach przetargowych w Finlandii oraz Szwajcarii, a także budzi zainteresowanie ze strony Hiszpanii i Rumunii.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc