Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Fundusze na 19. serię produkcyjną samolotów F-35 Lightning II

Fot. Lockheed Martin

22 sierpnia Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu umowy z korporacją Lockheed Martin w sprawie rozpoczęcia procesu produkcyjnego 173 wielozadaniowych samolotów bojowych F-35 Lightning II należących do 19. serii produkcyjnej.

Sierpniowa umowa ma wartość 607 mln USD i ma zostać zrealizowana do stycznia 2028 roku. Do tego czasu spodziewane jest zawarcie kolejnych umów, które pozwolą na utrzymanie procesu produkcyjnego niezbędnego z planami funkcjonowania linii montażu ostatecznego, przede wszystkim w Fort Worth w stanie Teksas. W momencie podpisania uruchomiono pełne finansowanie prac, co ciekawe w całości pochodzi ono od klientów eksportowych – mowa zarówno o członkach programu F-35 (277 mln USD), a także państwach kupujących samoloty poprzez procedurę FMS (pozostała kwota). Szczegóły pozostają niejawne.

Przypomnijmy, państwa uczestniczące w programie to Wielka Brytania, Włochy, Królestwo Niderlandów, Kanada, Australia, Dania oraz Norwegia. Spośród nich, ostatnim, który złożył zamówienie na F-35 jest Kanada (88 egzemplarzy). Poprzez procedurę FMS F-35 zostały sprzedane do Izraela, Japonii, Republiki Korei, Belgii, Polski, Singapuru, Finlandii, Szwajcarii oraz Republiki Federalnej Niemiec.

Program produkcyjny zbliża się wielkimi krokami do dostarczenia użytkownikom tysięcznego egzemplarza seryjnego (dotychczas ponad 960 sztuk). Globalna flota wylatała już ponad 700 tys. godzin. W Fort Worth prowadzony jest już montaż ostateczny pierwszego egzemplarza F-35A Lightning II przeznaczonego dla Belgii. Po Belgii, kolejnym państwem, które odbierze pierwszy samolot tego typu będzie Polska.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc