Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Francuskie firmy zademonstrowały Akademii Marynarki Wojennej systemy podwodne

Ekipa iXblue i ECA Group w Gdyni. Fot. iXblue

Francuskie firmy iXblue i ECA Group niedawno zademonstrowały udane śledzenie pojazdów podwodnych w płytkich wodach przy użyciu systemu pozycjonowania iXblue i nowego zdalnie sterowanego pojazdu podwodnego ECA Group. 

Demonstracja, zorganizowana w Gdyni przez lokalnego partnera, szczecińską firmę Thesta Sp. z o.o. świadczącą usługi z zakresu nawigacji morskiej i systemów łączności dla sektora obronnego, była przeznaczona dla pracowników Akademii Marynarki Wojennej i uczestników konferencji NAVSUP 2022 zorganizowanej przez Katedrę Nawigacji i Hydrografii Morskiej AMW. Celem pokazu było zademonstrowanie zdolności dokładnego pozycjonowania obiektów podwodnych jest możliwe w potencjalnie nieprzyjaznym środowisku, w rejonach przybrzeżnych, cechujących się płytkimi wodami i często ograniczonym dostępem.

Pojazd podwodny R7 i system pozycjonowania akustycznego Gaps M7. Fot. iXblue

W ramach scenariusza misji, należący do ECA Group ROV  (Remotely Operated Vehicle, pol. zdalnie sterowany pojazd podwodny) R7 badał obiekty w płytkich wodach Morza Bałtyckiego w obrębie portu w Gdyni. System pozycjonowania akustycznego iXblue Gaps M7 USBL (Ultra Short BaseLine, pol. z ultrakrótką linią bazową) został wykorzystany w celu geolokalizacji R7 i korygowania jego trajektorii w czasie rzeczywistym. Umieszczono również transponder stały w odległości kilkuset metrów od statku, na głębokości zaledwie 5 m. Próby przeprowadzono w wodzie o głębokości od 7 do 10 m, w otoczeniu licznych nabrzeży i statków generujących znaczne echa akustyczne.

Pokaz odbył się w basenie Prezydenta w Gdyni. Fot. iXblue

Pomimo trudnych warunków akustycznych, pozycjonowanie ROV-a i transpondera było stabilne i dokładne. Niezwykle wydajny w płytkich wodach, Gaps M7 zapewnił doskonałe możliwości śledzenia poziomego dzięki pokryciu okrężnemu i aperturze akustycznej 200°. Bez konieczności kalibracji, był łatwy do wdrożenia i gotowy do użycia, oszczędzając cenny czas operacyjny w terenie.

Inspekcja z użyciem ROV zakończyła się sukcesem pomimo słabej widzialności. Takie warunki uniemożliwiają użycie tradycyjnych kamer, ale akustyczna kamera inspekcyjna HD spisała się znakomicie, dostarczając dane o wysokiej rozdzielczości z najwyższą dokładnością lokalizacji. R7 łączy w sobie kompaktowość i zwrotność mini-ROV z wydajnością i mocą profesjonalnych ROV klasy obserwacyjnej.

Na podstawie informacji prasowej iXblue.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc