Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Filipiny zrywają kontrakt na Belle 412EPI

9 lutego prezydent Filipin poinformował, że wydał dekret w sprawie zerwania kontraktu (zawartego kilka dni wcześniej) na zakup szesnastu wielozadaniowych śmigłowców transportowych Bell 412EPI. Powodem tego kroku są krytyczne głosy w Kanadzie.

Umowa, warta 233 mln dolarów, została upubliczniona w czasie Międzynarodowego Salonu Lotniczego w Singapurze. Bardzo szybko pojawiły się głosy krytyczne w Ottawie, związane z możliwością wykorzystania śmigłowców (wyprodukowanych w Kanadzie) do działań bojowych i (ewentualnym) łamaniem praw człowieka przez siły filipińskie. Po deklaracji władz w Manili o planach wykorzystania śmigłowców, zgoda na transakcje została wstrzymana do czasu analizy przez agencje kanadyjskie.

Według prezydenta Filipin tego typu sytuacja jest nie do zaakceptowania. W dekrecie polecił zerwać kontrakt i rozpocząć poszukiwania innych dostawców średnich śmigłowców wielozadaniowych, którzy nie byliby tak uczuleni na kwestie wykorzystania i poszanowania praw człowieka. Można założyć, że Filipińczycy skierują swoją uwagę na producentów europejskich oraz Rosję – władze w Moskwie, od kilkunastu miesięcy, starają się zainteresować Manilę śmigłowcami własnej produkcji (zarówno transportowymi oraz szturmowymi).

(ŁP) Foto: Bell Helicopter
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc