Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

F-35I Adir nad Libanem

Sfotografowane z ziemi samoloty F-35I Adir izraelskiego lotnictwa operujące w przestrzeni powietrznej Libanu. Fot. Twitter/alishaib1970

25 stycznia w Libanie, media powiązane z Hezbollahem zaprezentowały fotografie wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-35I Adir należących do Sił Obronnych Izraela w czasie wykonywania lotów w przestrzeni powietrznej tego kraju.Są to pierwsze dowody, że Izrael wykorzystuje dostarczane samoloty do działań operacyjnych poza granicami swojego kraju – w maju 2018 r., ówczesny dowódca lotnictwa izraelskiego potwierdził fakt, że maszyny przeszły chrzest bojowy (najprawdopodobniej w lutym 2018 r., stanowiąc część ugrupowania, które zaatakowało instalacje wojskowe w Syrii). Wówczas jako ilustrację zaprezentowano zdjęcie przedstawiające F-35I Adir na tle stolicy Libanu Bejrutu. Od tego czasu media bliskowschodnie, wielokrotnie informowały o lotach F-35I nad państwami arabskimi – za każdym razem brakowało jednak namacalnych dowodów w postaci zdjęć bądź nagrań.

Ze względu na bliskość zaawansowanych systemów radiolokacyjnych i wywiadowczych (rosyjskie posterunki w Syrii), a także chęć zachowania w tajemnicy faktycznych możliwości operacyjnych F-35I Adir Siły Obronne Izraela wykorzystują je z zamontowanymi reflektorami Lüneburga, które zwiększają skuteczną powierzchnię odbicia radiolokacyjnego. Jest to standardowa procedura dla wszystkich użytkowników rodziny F-35 Lightning II na świecie. Dodatkowo maszyny uchwycone nad Libanem miały zamontowane podskrzydłowe pylony przeznaczone do pocisków Raytheon AIM-9X Sidewinder, które także zwiększają echo radiolokacyjne.Obecnie w Izraelu stacjonuje około 30 egzemplarzy F-35I Adir, które są elementem wyposażenia dwóch eskadr lotniczych (116. i 140.), stacjonujących w bazie lotniczej Newatim. Dodatkowo w bazie Ten-Nof znajduje się egzemplarz przeznaczony do zadań doświadczalnych oraz integracji wyposażenia oraz uzbrojenia izraelskiego. Rząd Izraela zamówił dotychczas 50 F-35I Adir, które mają pozwolić na wzmocnienie potencjału uderzeniowego Sił Obronnych. Dodatkowo rozważa się zwiększenie zakupów o 25 kolejnych egzemplarzy. Całość pozwoli na przezbrojenie trzech eskadr lotnictwa. Obok F-35I Adir ważnymi elementami ofensywnymi izraelskiego lotnictwa są także Lockheed Martin F-16I Sufa i Boeing F-15I Raam.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “F-35I Adir nad Libanem”

  1. Dla Izraela wolno wszystko. Były jakieś gniewne pomruki opinii publicznej ? Liban to widocznie jego prowincja tylko jeszcze nie naznaczona na mapach.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc