Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Eurosatory 2022: Saab Group prezentuje system przeciwlotniczy MSHORAD

Podczas Eurosatory 2022 Saab Group zaprezentowała mobilny zestaw przeciwlotniczy MSHORAD. Fot. Łukasz Prus

Podczas paryskiej wystawy przemysłu obronnego szwedzki koncern Saab Group zaprezentował mobilny system obrony przeciwlotniczej bliskiego zasięgu MSHORAD na podwoziu SVOS MARS.

MSHORAD (Mobile Short Range Air Defence System, pol. mobilny system obrony powietrznej krótkiego zasięgu) to odpowiedź Saab Group na rozszerzanie gamy zagrożeń z powietrza. Do tradycyjnych zagrożeń, takich jak: samoloty, śmigłowce i pociski rakietowe dołączają coraz szerzej bezzałogowe statki powietrzne (zarówno rozpoznawcze, jak i uderzeniowe) oraz amunicja krążąca. Ich wykrywanie i zwalczanie przy zachowaniu wysokiej mobilności systemu to wyzwanie, któremu MSHORAD ma sprostać. Za detekcję celów odpowiada wielofunkcyjny radar 3D Giraffe 1X, zaś cele zwalczane są za pomocą pocisków kierowanych SAAB Dynamics AB RBS 70 NG naprowadzanych w laserowej wiązce prowadzącej. Radar umieszczony jest na pojeździe dowodzenia i łączności Mobile Radar Unit, który współpracuje z systemami dowodzenia i kontroli (C2) produkcji Saab Group.

Z kolei pociski umieszczone są na potrójnej wyrzutni zamontowanej na pojeździe określanym mianem Mobile Firing Unit. Radar Giraffe 1X umożliwia dookólne wykrywanie zagrożeń powietrznych w promieniu do 75 km, a dzięki systemowi Giraffe's Drone Tracker możliwe jest precyzyjne śledzenie także niewielkich celów, jak bezzałogowe statki powietrzne. System można zainstalować na dowolnym typie pojazdu spełniającym wymagania producenta co do masy, gabarytów itd., a ponadto można go instalować na obiektach stacjonarnych. W chwili premiery zaprezentowano MFU zintegrowany na 14-tonowym czeskim pojeździe opancerzonym MARS (Multi-role ARmored System) 4×4 w odmianie S-330 czeskiej firmy SVOS, spol. s.r.o.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc