Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Estonia zamawia kolejne granatniki Carl-Gustaf M4

Fot. Saab

Siły Zbrojne Estonii zamówiły w Saab kolejne granatniki przeciwpancerne Carl-Gustaf M4 wraz z amunicją. Wartość kontraktu wynosi ok. 100 milionów koron szwedzkich, a dostawy zostaną zrealizowane w latach 2021-2022.

Zamówienie zostało złożone w ramach wspólnej umowy ramowej zawartej z Estonią przy kontrasygnatach szwedzkiej Administracji ds. Materiałów Obronnych (FMV) oraz Łotwy. Porozumienie to umożliwia estońskiemu klientowi składanie zamówień na broń Carl-Gustaf M4 wraz z amunicją przez okres dziesięciu lat. System uzbrojenia Carl-Gustaf jest na wyposażeniu Estońskich Sił Zbrojnych od ponad dwóch dekad.

„Dzięki nowym dostawom, Estonia jeszcze bardziej wzmocni swoje zdolności operacyjne. Kolejna inwestycja tego klienta w system uzbrojenia Carl-Gustaf jest dla nas dowodem zadowolenia z wdrożonego rozwiązania” – podkreśla Görgen Johansson, szef działu biznesowego Saab Dynamics.

„Dotychczasowa współpraca pomiędzy stroną estońską a szwedzką firmą Saab jest wysoko oceniana przez obydwu partnerów. Jesteśmy zadowoleni, że pomimo poważnych skutków pandemii, otrzymaliśmy zeszłoroczne zamówienie na czas, choć wiele innych firm miało problemy z realizacją dostaw” – mówi Ramil Lipp, menedżer ds. uzbrojenia strategicznego w Estońskim Centrum Inwestycji Obronnych. „Obecnie złożyliśmy drugie już zamówienie na dostawy ok. 250 sztuk broni Carl-Gustaf M4, która zastąpi dotychczas używane Carl-Gustaf M2. Jesteśmy szczególnie zadowoleni, że Saab jeszcze bardziej zwiększył swoje zdolności produkcyjne i pierwsze dostawy dotrą do nas już pod koniec tego roku" – dodaje.

Carl-Gustaf M4 to najnowsza wersja rodziny przenośnych, naramiennych i wielozadaniowych granatników przeciwpancernych. Oferuje użytkownikowi szeroki wachlarz możliwości bojowych i pozwala żołnierzom zachować mobilność i skuteczność w każdej sytuacji. Granatnik M4 powstał na bazie ogromnych możliwości systemu Carl-Gustaf i oferuje zwiększoną celność, lżejszą konstrukcję i kompatybilność z przyszłymi modyfikacjami. Produkt współpracuje również z inteligentnymi systemami celowniczymi i przyszłymi rozwiązaniami technologicznymi, takimi jak amunicja programowalna.

Źródło: Saab

Subskrybuj wiadomości portalu zbiam.pl na platformie Google News.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Estonia zamawia kolejne granatniki Carl-Gustaf M4”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc