Zaloguj
reklama PIT-Radwar
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik

ESSM dla Finlandii

21 lutego Ministerstwo Obrony Finlandii poinformowało, że podstawowym systemem obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej projektowanych korwet rakietowych typu Pohjanmaa będzie Raytheon ESSM.

Obecnie Helsinki nie poinformowały o szczegółach przyszłej umowy. Według budżetu, zakup ESSM wraz z wyposażeniem dodatkowym (oprogramowanie, części zamienne, pociski, wyrzutnie) ma pochłonąć kwotę około 83 mln Euro. System ma trafić na pokłady wszystkich czterech korwet.

Lutowa decyzja o wyborze ESSM jako uzbrojenia przeciwlotniczego i przeciwrakietowego jest kolejnym elementem dotyczącym upubliczniania danych o korwetach. W lipcu 2018 roku Finowie ogłosili dostawców torped oraz pocisków przeciwokrętowych. Kontrakt na budowę jednostek ma zostać podpisany w bieżącym roku, o ile nie dojdzie to opóźnień na etapie negocjacji ze stocznią oraz dostawcą systemu kierowania walką. Całkowity budżet na jednostki oszacowano na 1,2 mld euro.

RIM-162 ESSM jest popularnym środkiem obrony powietrznej sił morskich. Trafił do uzbrojenia m.in. Stanów Zjednoczonych, Australii, Kanady, Danii, Niemiec, Grecji, Holandii, Norwegii, Hiszpanii, Turcji, Japonii, Tajlandii. Dodatkowo zamówienia na nie złożyły także Meksyk oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie.

(ŁP) Foto: US Navy
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc