Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

EDEX 2021: GRUPA WB prezentuje ofertę w Egipcie

Fot. GRUPA WB

Spółki wchodzące w skład GRUPY WB zaprezentowały swoje rozwiązania na drugiej edycji egipskich targów EDEX 2021 (Egypt Defence EXpo). Pokazano systemy FONET, TOPAZ, bezzałogowce FlyEye, amunicję krążącą Warmate w dwóch odmianach, radiostacje COMP@N i PERAD oraz propozycje modernizacji artylerii.

GRUPA WB aktywnie promuje swoje rozwiązania nie tylko w Polsce, ale także na rynkach międzynarodowych. Podkreśla przy tym swoje unikatowe na poziomie światowym kompetencje w dziedzinie integracji – systemów własnych i zewnętrznych.

GRUPA WB ma w portfolio rozwiązania dla czołgów podstawowych, zestawów artyleryjskich lufowych i rakietowych, a także przeciwlotniczych, wozów dowodzenia, pojazdów bojowych i wsparcia logistycznego.

Polski podmiot specjalizuje się również w projektowaniu i modernizacji systemów artyleryjskich. Dotyczy to zarówno rozwiązań rodzimych, jak i proweniencji wschodniej i zachodniej. To pokłosie wieloletniego zaangażowania i doświadczeń uzyskanych w ramach współpracy z Siłami Zbrojnymi RP.

Czterodniowe targi EDEX 2021 odbywały się w przylegającej do Kairu miejscowości Al-Kahira al-Dżadida (Nowy Kair). Wzięło w nich udział 400 wystawców z 45 państw. Największą uwagę zwiedzających przyciągały system komunikacji pojazdowej FONET oraz zintegrowany system zarządzania walką TOPAZ.

FONET jest znany i używany w pojazdach sił zbrojnych wielu państw regionu Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu. Do popularności systemu przyczynia się jego licencyjna produkcja w kilku krajach, w tym Stanach Zjednoczonych.

TOPAZ został rozwinięty z zautomatyzowanego zestawu kierowania ogniem do pełnoprawnego systemu klasy C4I/BMS pozwalającego na szeroką skalę zarządzać polem walki. Także uzyskiwać informacje z bezzałogowców rozpoznawczych czy wymieniać się danymi z pododdziałami logistycznymi.

Integracja i działanie systemów byłoby niemożliwe bez doskonałego opanowania systemów łączności. GRUPA WB jest największym polskim producentem radiostacji taktycznych i innego sprzętu komunikacyjnego. W Egipcie pokazano najnowsze rozwiązania – urządzenia COMP@N i PERAD.

Na stoisku GRUPY WB na targach EDEX 2021 zaprezentowano też systemy bezzałogowe. Bardzo znanym rozwiązaniem jest FlyEye. To bezzałogowiec sprawdzony w warunkach bojowych, ale też codziennie używany do monitorowania terenu i sprawdzania, czy nie doszło do naruszenia granic Polski.

FlyEye jest stale rozwijany, aby jeszcze lepiej spełniał wymagania użytkowników. Obejmuje to nowe funkcje, jak na przykład montaż transpondera. To system o największych możliwościach w klasie bezzałogowców startujących z ręki, bez potrzeby użycia specjalistycznych wyrzutni. FlyEye może służyć do rozpoznania obrazowego, ale również pełnić rolę latającego retransmitera łączności i realizować inne zadania.

Na każdych targach ogromne zainteresowanie wzbudza amunicja krążąca rodziny Warmate. GRUPA WB jest prekursorem rozwoju tych systemów uderzeniowych. Jako jeden z nielicznych podmiotów dysponuje amunicją krążącą rzeczywiście zdolną do operowania w roju z automatyczną separacją bezzałogowców.

W Egipcie pokazano zarówno amunicję krążącą Warmate ze stałymi płatami, jak i model Warmate TL wystrzeliwany z wielorazowego użytku wyrzutni rurowej. Wyróżnikiem polskich systemów uderzeniowych jest wymienna głowica bojowa, dostosowana do charakteru misji.

Warmate może tworzyć roje jednorodne i niejednorodne. Polska amunicja krążąca współdziała z bezzałogowcami rozpoznania sygnałowego lub obrazowego, tworząc przy tym system rozpoznawczo-uderzeniowy W2MPIR. Do naprowadzania na cel może służyć przenoszony przez każdego żołnierza osobisty system dowodzenia i obserwacji U-GATE.

Źródło: GRUPA WB.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “EDEX 2021: GRUPA WB prezentuje ofertę w Egipcie”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc