Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Dostawa pierwszych E-2D Hawkeye dla Japonii zrealizowana

16 kwietnia rzecznik prasowy Sił Samoobrony Japonii poinformował o zakończeniu procesu dostaw pierwszej partii samolotów wczesnego ostrzegania i dowodzenia Northrop Grumman E-2D Hawkeye zamówionych, poprzez procedurę FMS, w Stanach Zjednoczonych.


Mowa o czterech samolotach, które zostały zamówione w latach 2016-18. Pierwszy z nich pełni zadania operacyjne, stacjonując w bazie lotniczej Misawa, drugi (pomimo odbioru) znajduje się obecnie na terytorium Stanów Zjednoczonych, a dwa pozostałe dostarczono przez stronę amerykańską do bazy Iwakuni – tam oczekują na zakończenie procesu formalnego odbioru od marca bieżącego roku. Ma to związek z nowymi procedurami dotyczącymi ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2.

W strukturach Sił Samoobrony Japonii E-2D Hawkeye zastępują obecnie eksploatowane samoloty E-2C Hawkeye i będą uzupełniać potencjał czterech Boeing E-767. Pierwsza transza objęła cztery maszyny, natomiast we wrześniu 2019 roku zakupiono (poprzez procedurę FMS) dziewięć kolejnych. Jak na razie są to jedyne eksportowe zlecenia na maszyny E-2D Hawkeye, w bieżącym roku spodziewane jest jednak podpisanie międzyrządowej umowy FMS dotyczącej sprzedaży trzech sztuk do Francji. Dodatkowo zainteresowanie konstrukcją wyrażą Indie, a także część państw Bliskiego Wschodu.

(ŁP) Foto: Twitter/Seagull-jap
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc