Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Dodatkowy Growler dla Australii

Rząd Australii chce kupić nowy samolot E/A-18G Growler, który uzupełni potencjał 6. Eskadry RAAF po utracie jednego egzemplarza w styczniu 2018 roku. Fot. RAAF

30 września amerykański Departament Stanu poinformował o wydaniu zgody na potencjalną sprzedaż do Australii samolotu przełamania obrony przeciwlotniczej Boeing E/A-18G Growler, który ma uzupełnić potencjał eskadry maszyn tego typu eksploatowanej przez Royal Australian Air Force.

Zgodnie z upublicznionym wnioskiem eksportowym Australia chce kupić jeden samolot wraz z usługą zabudowy konfiguracji RAAF. Całość wyceniono na maksymalną kwotę 125 mln USD. Maszyna ma pochodzić z zasobów US Navy i pochodzić przynajmniej z 38. serii produkcyjnej. Rząd Australii chce w ten sposób uzupełnić stan sprzętowy 6. Eskadry RAAF, która straciła jeden egzemplarz (A46-311) w czasie ćwiczeń Red Flag 18-01 odbywających się w styczniu 2018 roku w południowo-zachodniej części Stanów Zjednoczonych. 28 stycznia, w czasie startu z bazy lotniczej Nellis, doszło do awarii układu napędowego, co skutkowało gwałtownym pożarem. Dwuosobowa załoga katapultowała się, a pożar został ugaszony przez służby ratownicze – niestety skala zniszczeń spowodowała nieopłacalność remontu.

Obecnie Australia jest jedynym eksportowym użytkownikiem samolotów E/A-18G Growler. Umowa na zakup dwunastu maszyn została zawarta w 2013 roku, a dostawy zrealizowano w latach 2015-2017. Boeing zbudował około 180 seryjnych samolotów.

W ramach działań marketingowych Boeing wraz z władzami federalnymi prowadzą działania marketingowe zmierzające do sprzedaży samolotów do innych państw. Najprawdopodobniej drugim użytkownikiem eksportowym będzie Republika Federalna Niemiec (w ramach rekomendacji planowany jest zakup piętnastu egzemplarzy, które zastąpią obecnie eksploatowane Panavia Tornado ECR). Dodatkowo jest oferowany Finlandii, a zainteresowanie zakupem wyrażają Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc