Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Dodatkowe fundusze na francuskie E-2D Hawkeye

Fot. US Navy

6 lipca Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu dodatkowej umowy z korporacją Northrop Grumman w sprawie realizacji umowy na produkcję i dostawę trzech pokładowych samolotów wczesnego ostrzegania i dowodzenia E-2D Hawkeye do Francji.

Lipcowa umowa, o wartości 76 mln USD, obejmuje realizację usługi wsparcia logistycznego samolotów. Mowa o dostawach części zamiennych i innych form wsparcia w okresie prób lotniczych, a także przez okres dwóch lat od dostawy. Jak wskazuje Departament Obrony Stanów Zjednoczonych, który pośredniczy w transakcji ze względu na zastosowanie procedury FMS, maszyny dla Francji będą dysponowały unikatową konfiguracją zgodną z wymaganiami zamawiającego. To z kolei powoduje, że przed dostawą użytkownikowi muszą przejść proces dodatkowych prób certyfikujących. W momencie podpisania umowy uruchomiono pełne finansowanie usługi (fundusze w całości pochodzą z Francji), która ma obowiązywać do sierpnia 2027 roku.

Northrop Grumman oraz Departament Obrony Stanów Zjednoczonych podpisali umowę na produkcję trzech E-2D Hawkeye przeznaczonych dla Francji w grudniu 2021 roku. Maszyny mają zostać dostarczone do końca kwietnia 2027 roku. Z kolei międzyrządowa umowa LOA pomiędzy władzami obu państw została podpisana w ostatnim kwartale 2020 roku. Francja będzie drugim eksportowym użytkownikiem samolotów tego typu (po Japonii). Obecnie jest to jedyny (poza Stanami Zjednoczonymi) kraj, który eksploatuje lotniskowiec wyposażony w katapulty startowe oraz liny hamujące. W strukturach francuskiego lotnictwa wojskowego E-2D Hawkeye zastąpią trzy obecnie eksploatowane E-2C Hawkeye.

Obecnie Northrop Grumman oraz władze federalne Stanów Zjednoczonych prowadzą działania marketingowe, których celem jest zdobycie nowych umów eksportowych. Wśród potencjalnych rynków wymienia się Egipt, Tajwan oraz Indie.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc