Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Dodatkowe samoloty E-2D Hawkeye dla US Navy

Fot. Northrop Grumman

3 maja Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu umowy z korporacją Northrop Grumman w sprawie uruchomienia procesu produkcji dwóch dodatkowych pokładowych samolotów wczesnego ostrzegania i dowodzenia E-2D Hawkeye.

Maszyny mają trafić do lotnictwa morskiego Stanów Zjednoczonych. W momencie podpisania umowy uruchomiono pierwszą transzę środków w kwocie 60 mln USD. Prace mają zostać zrealizowane do kwietnia 2028 roku, a do tego czasu należy spodziewać się pełnego sfinalizowania zakupu.

Powyższy ruch jest zaskakujący, gdyż w 2019 roku Departament Obrony Stanów Zjednoczonych oraz Northrop Grumman podpisali drugą wieloletnią umowę na dostawę 24 egzemplarzy E-2D Hawkeye. Miały to być ostatnie samoloty tego typu dla lotnictwa morskiego Stanów Zjednoczonych. Najprawdopodobniej zamówienie dwóch nowych jest związane z chęcią utrzymania linii montażowej, a jednocześnie okazją do uzupełnienia dotychczasowych strat operacyjnych – jeden E-2D Hawkeye został utracony 30 marca 2022 roku.

Obecnie poza maszynami dla US Navy Northrop Grumman realizuje dwa kontrakty eksportowe na E-2D Hawkeye. Mowa o II transzy samolotów przeznaczonych dla Sił Samoobrony Japonii (dziewięć sztuk, dostawy do użytkownika rozpoczęły się w październiku 2022 roku) oraz trzech maszynach dla Francji (dostawa do 2027 roku). Dodatkowo Japonia jest zainteresowana pięcioma kolejnymi E-2D. Nie można wykluczyć, że konstrukcja trafi także do innych użytkowników – wśród potencjalnych kierunków wymienia się m.in. Indie, Egipt, Tajwan. Northrop Grumman uczestniczy także w badaniu rynku prowadzonym przez NATO w sprawie zakupu następcy dla samolotów wczesnego ostrzegania i dowodzenia E-3 Sentry.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc