12 września Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu umów z korporacjami RTX oraz Lockheed Martin w sprawie realizacji projektu modernizacji i zastąpienia przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych Stinger.
W przypadku korporacji Lockheed Martin docelowa wartość zamówienia ma kwotę 312 mln USD z terminem realizacji do czerwcu 2028 roku. Z kolei korporacja RTX może zainkasować kwotę do 418 mln USD (termin realizacji do marca 2028 roku). W obu przypadkach Departament Obrony uruchomił wstępne środki budżetowe w kwocie 26,1 mln USD.
Potrzeba zakupu nowych zestawów przeciwlotniczych wynika m.in. z programu pomocy Ukrainie przez Stany Zjednoczone. Dotychczas Waszyngton przekazał Kijowowi ponad 2000 pocisków Stinger. Kolejne egzemplarze trafiły na Ukrainę ze strony innych użytkowników broni tego typu. Obecnie, ze względów technicznych, produkcja Stingerów nie jest możliwa, co stawia pod znakiem zapytania m.in. sprzedaż Polsce 508 egzemplarzy wraz z 96 śmigłowcami bojowymi Boeing AH-64E Apache.
Opracowywanie i testowanie następcy Stingera rozpocząć ma się jeszcze w bieżącym roku kalendarzowym, zaś produkcja miałaby się rozpocząć się w 2027 roku. Planowane jest pozyskanie co najmniej 10 000 pocisków. Zakłada się, przynajmniej obecnie, zachowanie pewnej kompatybilności wstecznej z FIM-92, tak, aby następca Stingera mógł być wystrzeliwany z wyrzutni Vehicle Universal Launcher przeznaczonej do montażu na wozach bojowych.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu