Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik

Czynniki polityczne wstrzymują możliwość sprzedaży śmigłowców Bell AH-1 do Nigerii

Komisja Spraw Zagranicznych Senatu Stanów Zjednoczonych wstrzymała procedurę sprzedaży do Nigerii śmigłowców AH-1 nieznanej wersji. Być może chodzi o używane AH-1W Cobra, pochodzące z nadwyżek sprzętowych US Marine Corps. Fot. USMC

29 lipca media w Nigerii poinformowały, że Komisja Spraw Zagranicznych Senatu Stanów Zjednoczonych wstrzymała wydanie zgody na potencjalną sprzedaż do tego afrykańskiego państwa dwunastu śmigłowców bojowych Bell AH-1.

Według informacji powyższa transakcja może kosztować do 875 mln USD – powodem wstrzymania procedury są czynniki polityczne. Obecnie administracja prezydenta Bidena nie wie, jak wspierać władze w Nigerii oskarżane o łamanie praw człowieka oraz stopniowe wprowadzanie władzy autorytarnej w tym kraju. Śmigłowce, wraz z pakietem uzbrojenia, który miałby objąć m.in. 2000 kierowanych pocisków APKWS kalibru 70 mm, miały wzmocnić potencjał sił rządowych walczących z islamskimi fundamentalistami.

Procedura sprzedaży śmigłowców Bell AH-1 została uruchomiona na przełomie 2020 i 2021 roku, natomiast o negocjacjach informował jeszcze prezydent Donald Trump w 2018 roku. Ma to być kolejny element wzmocnienia potencjału sił rządowych - wcześniej Stany Zjednoczone sprzedały do Nigerii dwanaście turbośmigłowych samolotów bojowych Embraer A-29 Super Tucano (pierwsze sześć zostało już dostarczonych. Nie można wykluczyć, że wstrzymanie procedury zaowocuje zakupem przez Nigerię rosyjskich Mi-35M lub Mi-28NE.

Obecnie brak informacji, która wersja śmigłowca Bell AH-1 miałaby zostać oferowana Nigerii. Mogą to być używane AH-1W Cobra, które pochodziłyby z nadwyżek sprzętowych US Marine Corps – obecnie na składowisku AMARC znajduje się 101 wiropłatów tej wersji. Przed dostawą musiałby przejść gruntowne przeglądy połączone z ewentualną modernizacją wyposażenia pokładowego. Co ważne, w przeszłości odnotowano tylko jedną (oficjalnie) propozycję przekazania maszyn tej wersji sojusznikom (mowa o Filipinach). Nie można jednak wykluczyć, że Nigeria jest także zainteresowana zakupem fabrycznie nowych AH-1Z Viper (dotychczas sprzedane do dwóch klientów eksportowych: Bahrajnu oraz Republiki Czeskiej).

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Czynniki polityczne wstrzymują możliwość sprzedaży śmigłowców Bell AH-1 do Nigerii”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc