Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Chrzest trzeciego atomowego okrętu podwodnego typu Jasien´-M

Chwila chrztu wielozadaniowego okrętu podwodnego o napędzie jądrowym Krasnojarsk Fot. stocznia AO „PO Siewmasz”.

30 lipca w stoczni AO „PO Siewmasz” w Siewierodwińsku, z udziałem dowódcy marynarki wojennej adm. Nikołaja Jewmienowa, odbył się chrzest i symboliczne wodowanie (w rzeczywistości wytoczenie z hali montażowej) wielozadaniowego okrętu podwodnego o napędzie jądrowym K-571 Krasnojarsk proj. 885M (Jasień-M).

Krasnojarsk będzie czwartym, po prototypowym K-560 Siewierodwinsku proj. 885 Jasien´ i dwóch zmodyfikowanych jednostkach tego proj. Jasień-M (K-561 Kazanʹ, K-573 Nowosibirsk), wielozadaniowym atomowym okrętem podwodnym tzw. czwartego pokolenia, który zasili rosyjski Wojenno-Morskoj Fłot (WMF). Jego stępkę położono aż siedem lat temu, bo 27 lipca 2014 r. Według obecnych planów ma on zasilić Flotę Oceanu Spokojnego do końca przyszłego roku.


Obecnie w składzie WMF znajdują się jedynie dwa Jasien´-ie tj. Siewierodwinsk i Kazanʹ, na których bandery podniesiono odpowiednio 17 czerwca 2014 r. i 7 maja 2021 r. Obie jednostki weszły w skład 11. Dywizji Okrętów Podwodnych Floty Północnej, bazującej w fiordzie Zapadnaja Lica na Półwyspie Kolskim. Kolejny okręt proj. 885M – Nowosibirsk, którego stępkę położono 26 lipca 2013 r., zwodowano 25 grudnia 2019 r., a obecnie przechodzi próby morskie ma zasilić natomiast Flotę Oceanu Spokojnego jeszcze w tym roku.

Ponadto w stoczni w Siewierodwińsku realizowana jest seryjna budowa kolejnych okrętów tego typu Jasień-M. Aktualnie w różnych fazach budowy znajduje się pięć kolejnych jednostek, są to: K-564 Archangielsk, Piermʹ, Uljanowsk, Woronież, Władiwostok. Położenie stępek tych dwóch ostatnich okrętów nastąpiło 20 lipca 2020 r. Od bazowego projektu jednostki te wyróżniają się krótszym o ok. 9 metrów kadłubem, który charakteryzuje się bardziej dopracowanymi kształtami, co z w połączeniu z nowymi systemami pokładowymi (pochodzącymi tylko z Rosji) ma spowodować jeszcze większe wyciszenie okrętów. Zwiększeniu uległa ich automatyzacja dzięki czemu ograniczona została liczebność załogi. Znajdujące się aktualnie w trakcie prób i budowy wielozadaniowe okręty podwodne proj. 885M, mają zostać rozdysponowane między Flotę Północną i Flotę Oceanu Spokojnego.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Chrzest trzeciego atomowego okrętu podwodnego typu Jasien´-M”

  1. Warto porównać te dane z tym jak Amerykanie wprowadzają Virginie, oczywiście jeżeli chodzi o wielozadaniowe atomowe okręty podwodne pozycja Rosji jako drugiej potęgi jest niepodważalna, w flocie nawodnej ChRL już dawno zostawiły Rosjan w tyle, a niedługo zaczną zagrażać US Navy nie tylko ilościowo.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc