Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Bumar-Łabędy: 15 zmodyfikowanych czołgów T-72 przekazanych wojsku

Zakłady Mechaniczne Bumar–Łabędy S.A w minionym kwartale br. przekazały do wojska łącznie 15 czołgów T-72 po remoncie i modyfikacji. Fot.: Zakłady Mechaniczne Bumar-Łabędy S.A.

Zakłady Mechaniczne Bumar–Łabędy S.A przekazały w minionym kwartale br. do użytkowników -  19 BZ z Lublina oraz JW. Bartoszyce - łącznie 15 sztuk czołgów T-72 po remoncie i przeprowadzonej modyfikacji. Obecnie trwa proces przygotowania kolejnych partii wozów zgodnie z harmonogramem i wolumenem przewidzianym do realizacji w roku bieżącym. Jeszcze w kwietniu zostaną przekazane do jednostek kolejne 4 wozy.

Konsorcjum PGZ S.A., wspólnie z wchodzącymi w skład GK PGZ Zakładami Mechanicznymi Bumar-Łabędy S.A. oraz Wojskowymi Zakładami Motoryzacyjnymi S.A. zawarło 22 lipca 2019 roku z 1. Regionalną Bazą Logistyczną w Wałczu umowę na remont czołgów T-72 z ich modyfikacją, w ramach której wozy otrzymują m.in. nowe przyrządy celownicze i obserwacyjno-celownicze oraz cyfrowe środki łączności zewnętrznej i wewnętrznej.

Początek roku 2021 dla Zakładów Mechanicznych Bumar-Łabędy to również kontynuacja realizacji umowy wieloletniej na remonty główne i konserwacyjne WZT-2 oraz WZT-3, której wykonanie przypada na lata 2019 – 2022.  Z tegorocznej puli do końca marca przekazano do JW. Braniewo 2 sztuki wozów po wykonanym remoncie głównym ciągnika pancernego WZT-3M. Obecnie trwa proces przygotowania kolejnego wozu, który zostanie przekazany do Użytkownika jeszcze w tym miesiącu.

Źródło: Zakłady Mechaniczne Bumar-Łabędy S.A.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 comments on “Bumar-Łabędy: 15 zmodyfikowanych czołgów T-72 przekazanych wojsku”

  1. Najwyższy czas poważnie zmodernizować wyposażenie i pomieszczenia produkcyjne Bumaru Łabędy, zorganizować prężny dział badawczo- rozwojowy, zadbać o rozwój kadr i poprawić ogólną organizację przygotowując się do zwiększenia wydajności produkcji głównej aby móc w niedalekiej przyszłości sprawnie realizować program nowego czołgu podstawowego Wilk jak i dla niego odpowiedniego WZT przynajmniej w ilości batalionu rocznie razem we współpracy z innymi podmiotami krajowymi jak i zagranicznymi. Tu ogromna rola rządu i MON aby rozwijać polską zbrojeniówkę, pozyskiwać technologie przy kontraktach i mieć na to spójne wieloletnie plany.

  2. To te prawie najstarsze wersje, jeszcze z monolitycznym stalowym pancerzem wieży i bez dodatkowej płyty na przednim pancerzu kadłuba...

  3. Zmech1 racja modyfikacja T-72 to musi być przygotowanie do programu Wilk.

    Mnie nie podoba się siła ognia, 318 T-72 do modyfikacji, 232 PT-91 Twardy, 550 czołgów problem ten sam.
    Stara armata nowoczesna amunicja nie za bardzo się do niej nadaje, w takiej sytuacji odpowiedz jest jedna przeciwpancerny pocisk kierowany.
    Ppk odpalany z lufy czołgu można kupić na Ukrainie, w Izraelu chyba też, nasz przemysł też dał by radę szkoda że nikt o tym nie pomyślał teraz nie ma czasu.
    Szybko i radykalnie zwiększyć potencjał przeciwpancerny - wyrzutnie ppk Spike po bokach wierzy, Spike ma tryb fire & forget bardzo się przyda.
    Głupie, dziwne, na pewno, a jest lepszy pomysł, oczywiście można kupić na Słowacji te 550 armat czołgowych dla T-72/PT-91?

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc