Konsorcjum PGZ S.A., wspólnie z wchodzącymi w skład Grupy PGZ Zakładami Mechanicznymi „BUMAR-ŁABĘDY” S.A. oraz Wojskowymi Zakładami Motoryzacyjnymi S.A. zawarło z 1. Regionalną Bazą Logistyczną w Wałczu umowę na remont czołgów T-72 z modyfikacją. Zakłady Mechaniczne „BUMAR-ŁABĘDY” S.A. są Integratorem Technicznym Konsorcjum. Wartość zamówienia wynosi 1,75 mld zł, prace realizowane będą w latach 2019-2025.
Umowę podpisano na terenie Zakładów Mechanicznych „BUMAR-ŁABĘDY” S.A., w obecności Mateusza Morawieckiego, Prezesa Rady Ministrów oraz Mariusza Błaszczaka, Ministra Obrony Narodowej.
– Odbudowujemy potencjał w zakresie techniki pancernej, co przez lata było powodem do dumy naszego przemysłu obronnego. Odtworzenie zdolności i mocy produkcyjnych zarówno w Gliwicach, jak i w Poznaniu jest kolejnym krokiem na ścieżce do ustanowienia bazy przemysłowej do realizacji prac nad nowym czołgiem dla Sił Zbrojnych RP – powiedział Witold Słowik, Prezes Zarządu PGZ S.A.
Umowa zakłada realizację zadania w latach 2019-2025 przez Konsorcjum, składające się z PGZ S.A., Zakładów Mechanicznych „BUMAR-ŁABĘDY” S.A. oraz Wojskowych Zakładów Motoryzacyjnych S.A. W ramach prac modyfikacyjnych również zostaną zaangażowane inne spółki z Grupy, m.in. PCO S.A. OBRUM sp. z o.o. Wartość kontraktu oszacowano na kwotę 1,75 mld zł.
– Realizacja przedmiotowego zadania siłami dwóch wiodących w zakresie techniki pancernej spółek Grupy pozwoli nam na szybsze rozpoczęcie i zakończenie poszczególnych etapów realizacji prac oraz lepsze wykorzystanie mocy produkcyjnych obydwu zakładów. Budowanie kompetencji w zakresie prac na czołgach T-72 w obydwu ośrodkach pozwala nam również na wzmocnienie naszej oferty pakietów modernizacyjnych dla potencjalnych partnerów zagranicznych – powiedział Sebastian Chwałek, Wiceprezes Zarządu PGZ S.A.
Polski przemysł ma wieloletnie doświadczenie w segmencie techniki pancernej. Zakłady Mechaniczne „BUMAR-ŁABĘDY” S.A. posiadają ponad 65-letnie doświadczenie w zakresie produkcji i remontów czołgów i pojazdów na podwoziach gąsienicowych. Bazując na tych doświadczeniach oraz potencjale pozostałych spółek z Grupy PGZ, Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. pracuje nad stworzeniem kompleksowego systemu wsparcia logistycznego, dedykowanemu serwisowaniu i modernizacji czołgów podstawowych znajdujących się na wyposażeniu Sił Zbrojnych RP.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Przecież to ordynarna "łapówa" przed wyborami. Wojsko Polskie NIC na tym nie zyska, a w czasie wojny tylko samobójca do tego czołgu wsiądzie. Nawet nie kamikadze, bo tam chociaż miał szansę zadać jakieś straty nieprzyjacielowi. Za tę kasę lepiej było dokupić śmigłowce SAR czy zainwestować w rakiety ppanc, czy choćby nowoczesną amunicję do Krabów, Raków czy Langust. Nawet dodatkowy dywizjon HIMARSÓW byłby mądrzej ulokowanymi pieniędzmi