Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Brytyjskie F-35B Lightning II w boju

25 czerwca brytyjski resort obrony poinformował, że wielozadaniowe samoloty bojowe Lockheed Martin F-35B Lightning II należące do 617. Eskadry RAF wykonują loty operacyjne w ramach wsparcia sił międzynarodowych operujących w Syrii i Iraku.

Pierwsza misja nad Syrią miała miejsce 16 czerwca, wzięły w niej udział dwa samoloty. W kolejnych dniach wykonano kolejne loty operacyjne, łącznie do 25 czerwca czternaście. Bazą skąd Brytyjczycy wykonują swoje operacje jest Akrotiri na Cyprze. Wsparciem dla F-35B Lightning II są wielozadaniowe Eurofighter Typhoon oraz samoloty tankowania powietrznego A330MRTT.

Obecnie RAF posiada 17 samolotów F-35B Lightning II, które są rozdzielone między bazy w Stanach Zjednoczonych (uczestnicząc w fazie badawczo-rozwojowej oraz szkoleniu personelu) oraz w Wielkiej Brytanii. Część z maszyn, należących do stacjonującej w Maham 617. Eskadry RAF, przebazowano w drugiej połowie maja na Cypr, gdzie uczestniczyły w ćwiczeniu Exercise Lightning Dawn. Po jego zakończeniu rozpoczęły działania bojowe w regionie.

Dotychczas loty operacyjne w warunkach konfliktu zbrojnego zrealizowali Izrael oraz Stany Zjednoczone (US Marine Corps oraz US Air Force).

(ŁP) Foto: RAF
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc