Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Brytyjczycy uruchamiają kolejne fundusze na GCAP

Fot. Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii

14 kwietnia rząd Wielkiej Brytanii poinformował o podpisaniu umowy z korporacją BAE Systems w sprawie kontynuacji prac rozwojowych nad wielozadaniowym samolotem bojowym nowej generacji GCAP (Global Combat Air Programme).

W przypadku Brytyjczyków mowa o kwocie 656 mln GBP, która trafi do BAE Systems oraz podwykonawców – Leonardo UK, MBDA UK oraz Rolls-Royce. W ramach umowy specjaliści będą prowadzić kolejny etap prac projektowych oraz rozwojowych. Tylko do maja 2025 roku rząd brytyjski ma przeznaczyć na program kolejnych 1,5 mld GBP.

GCAP jest międzynarodowym programem budowy samolotu bojowego 6. generacji, który po 2035 roku zacznie zastępować w linii obecnie eksploatowane maszyny 4. generacji (m.in. Eurofighter, Boeing F-15 Eagle oraz Mitsubishi F-2). Obecnie, poza Wielką Brytanią, uczestniczą w nim Włochy oraz Japonia. Nie jest wykluczone, że w ciągu najbliższych lat do grona partnerów dołączą kolejne państwa europejskie, m.in. Szwecja.

Jak wskazuje brytyjski resort obrony, współpraca ma pozwolić na rozwój ponad 60 technologii, które będą wdrożone do konstrukcji GCAP. Obecnie w pracach nad samolotem nowego pokolenia, tylko w Wielkiej Brytanii, pracuje ponad 3000 osób w ośrodkach naukowo-badawczych oraz przemyśle. Docelowo (tylko w powyższym państwie) projekt może utrzymać ponad 21 tys. wysoko wykwalifikowanych miejsc pracy, które mogą wygenerować do 26 mld GBP tylko do 2050 roku.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc