Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Włochy zatwierdzają uruchomienie funduszy na rozwój Tempesta

Włochy podjęły decyzję o uruchomieniu finansowania programu Tempest. W ciągu najbliższych lat pochłonie to 2 mld EUR. Fot. BAE Systems

10 sierpnia rząd Włoch poinformował o zatwierdzeniu projektu finansowania rozwoju wielozadaniowego samolotu bojowego nowej generacji Tempest, który ma być budowany wraz z przemysłem brytyjskim. Jednocześnie jest to pierwszy sygnał, że powyższy program zdobył partnera zagranicznego.


Zgodnie z upublicznioną informacją, Rzym zainwestuje w program 2 mld EUR w ciągu 15 lat. W okresie 2021-23 będzie to 20 mln EUR rocznie, a w kolejnych latach kwoty będą systematycznie rosły. Obok Włoch drugim europejskim państwem deklarującym dołączenie do programu jest Szwecja. Zdaniem rządu włoskiego, finansowe wejście w program pozwoli na zdobycie przywilejów militarnych oraz ekonomicznych. Ważnym elementem będzie także zaangażowanie przemysłu obronnego.

Tempest jest jednym z dwóch europejskich projektów budowy wielozadaniowego samolotu bojowego 6. generacji. Obok działań samodzielnych ma szeroko współpracować z bezzałogowymi aparatami latającymi, według koncepcji “Loyal Wingman” Obecnie program realizowany jest m.in. przez BAE Systems, Rolls-Royce, MBDA oraz brytyjski oddział koncernu Leonardo.

Nowa konstrukcja dołączy do dwóch obecnie eksploatowanych wielozadaniowych samolotów bojowych. Mowa o europejskich Eurofighter (budowanych w kooperacji Włoch, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii oraz Republiki Federalnej Niemiec) oraz amerykańskich Lockheed Martin F-35A/B Lightning II.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Włochy zatwierdzają uruchomienie funduszy na rozwój Tempesta”

  1. Italia przeszła od słów do czynów, Brytyjczycy są zdeterminowani by nawet sami zbudować Tempesta, Szwecja po Gripenie samodzielnie nic nie zbuduje więc też dołączy, Japonia buduje większy samolot którego głównym partnerem będzie Lockhead Martin, ale zadeklarowała że konkretne elementy, technologie,opracuje wspólnie z partnerami z USA i Wielkiej Brytanii.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc