Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Bell będzie wspierać eksploatację śmigłowców CH-146 Griffon

Fot. Canada Combat Camera

17 stycznia rząd kanadyjski poinformował o podpisaniu wieloletniej umowy z Bell Textrron Canada Ltd. w sprawie realizacji usługi wsparcia eksploatacji wielozadaniowych śmigłowców CH-146 Griffon należących do sił zbrojnych tego kraju.

Kontrakt, o wartości 2,3 mld USD, ma umożliwić wsparcie eksploatacyjne od kwietnia 2024 roku do połowy lat 30. bieżącego wieku. W jego ramach specjaliści Bell Textron Canada Ltd. będą realizować usług wsparcia technicznego, napraw, przeglądów okresowych oraz ewentualnych modyfikacji, zgodnie z wymaganiami użytkownika.

Obecnie w strukturach sił zbrojnych Kanady znajdują się 82 śmigłowce tego typu, które stacjonują w jedenastu bazach na obszarze kraju. Dodatkowo są one wykorzystywane w operacjach poza granicami kraju – m.in. w bieżącym roku niewielka liczba ma trafić do jednego z państw bałtyckich w ramach wzmocnienia sił NATO w Europie Środkowej. Usługa wsparcia eksploatacji to jeden z dwóch projektów obejmujących śmigłowce CH-146 Griffon. W maju 2022 roku podpisano kontrakt (z Bell Textron Canada Ltd.) w sprawie realizacji usługi wydłużenia resursów technicznych, które pozwolą na bezpieczną eksploatację wiropłatów do drugiej połowy lat 30. XXI wieku. Powyższe prace kosztują rząd kanadyjski 800 mln USD.

Bell CH-146 Griffon to odmiana wielozadaniowych śmigłowców Bell 412, które zostały zakupione na potrzeby sił zbrojnych Kanady na początku lat 90. XX wieku. Produkcja objęła 100 egzemplarzy, które dostarczono w latach 1995-97. Poza zadaniami transportowo-desantowymi są wykorzystywane także w roli śmigłowców poszukiwawczo-ratowniczych oraz szkolno-treningowych. Od początku służby były wykorzystywane operacyjnie w misjach ekspedycyjnych, m.in. na Haiti, Bałkanach, Afganistanie czy Iraku.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc