Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Bayraktar TB2 w rosyjskim parku Patriot

Bezzałgowiec Bayraktar TB2 sfotografowany w parku Patriot. Fot. Oboronka/Оборонка (t.me/oboronka_channel)

W rosyjskich mediach społecznościowych pojawiło się zdjęcie, na którym widać przygotowywaną w podmoskiewskim parku Patriot ekspozycję dotyczącą trwających na Ukrainie działań zbrojnych. Na fotografii widać turecki bezzałogowiec Bayraktar TB2, jak wydaje się, w dość dobrym stanie.

Park Patriot to obiekt muzealno-wystawienniczo-edukacyjny, wybudowany w podmoskiewskiej Kubince przez Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej i przez nią administrowany. Park Patriot to skrótowa i potoczna nazwa stosowana zamiast pełnej oficjalnej, która brzmi Federalna Państwowa Samodzielna Instytucja „Wojskowo-patriotyczny park kultury i wypoczynku SZ FR «Patriota»”. Subiektywnie najbardziej znanym aspektem działalności parku Patriot jest organizowanie na jego terenie corocznej wystawy zbrojeniowej Armija (oficjalnie Wojskowo-Techniczne Forum Armija). W parku Patriot są m.in. ekspozycje tematyczne poświęcone wojnom, w których brały udział SZ FR (a w historycznym ujęciu także ZSRR). W tym roku przy okazji forum Armija, które ma odbyć się między 15 i 21 sierpnia (dni targowe 15–18 sierpnia), będzie otwarta wystawa tematyczna dotycząca walk na Ukrainie. Na takich wystawach tematycznych dużo miejsca poświęca się zdobycznemu uzbrojeniu i wyposażeniu przeciwnika. W rosyjskich mediach społecznościowych zaczęło krążyć kilka zdjęć zrobionych podczas przygotowań wystawy „ukraińskiej”. Na jednym ze zdjęć widać egzemplarz tureckiego bezzałogowca Bayraktar TB2 spółki Baykar.

Zazwyczaj szczątki strąconych Bayraktarów TB2 są w takim stanie. Ten trafiono pod koniec kwietnia. Fot. RaZwied_DoZor/РаZвед_ДоZор (t.me/razved_dozor)

Zdjęcie jest słabej jakości, ale mimo tego widać, że płatowiec bezzałogowca jest de facto kompletny. Nie da się obecnie stwierdzić, czy „trofiejny” Bayraktar TB2 powstał z różnych części wielu strąconych Bayraktarów TB2 – a po czterech miesiącach wojny Rosja ma z czego kompletować pokazowego Bayraktara TB2 – czy to jeden i ten sam płatowiec. Inna możliwość jest taka, że tego konkretnego egzemplarza nie zestrzelono „kinetycznie”, ale obezwładniono środkami WRE. Bayraktar TB2, jak każdy de facto motoszybowiec, odznacza się bardzo dobrą doskonałością aerodynamiczną. O ile nie wpadnie w korkociąg, to nawet niesterowalny Bayraktar TB2 w sprzyjających warunkach atmosferycznych może przyziemić z małą prędkością opadania pod łagodnym kątem.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc