Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Baraki odleciały Chorwatom

11 stycznia Ministerstwo Obrony Chorwacji poinformowało o zakończeniu procedury zakupu izraelskich samolotów bojowych Lockheed Martin F-16C/D Barak, co było związane z brakiem autoryzacji władz amerykańskich na transfer maszyn w konfiguracji obiecanej przez Izrael.

Delegacja izraelska poinformowała odpowiedników w Chorwacji 10 stycznia. Rząd tego kraju dał odpowiednikowi izraelskiemu czas na uzyskanie zgód amerykańskich do 11 stycznia. Amerykanie chcieli, aby sprzedawane F-16C/D Barak reprezentowały standard fabryczny (Block 30/40) i zostały pozbawione dodatkowego wyposażenia zainstalowanego w samolotach przez przemysł izraelski. Dodatkowo, nieoficjalnie, mogły dość dodatkowe problemy natury politycznej – przypomnijmy, oferta izraelska pokonała w rywalizacji m.in. amerykańską z fabrycznie nowymi F-16C/D Block 70/72.

Powyższy krok oznacza, że procedura zakupu następców dla samolotów MiG-21 znalazła się (ponownie) na początku drogi. W ciągu najbliższych tygodni Ministerstwo Obrony na zaprezentować rządowi rozwiązania dotyczące zakupu nowych maszyn – nie można wykluczyć powtórzenia procedury bądź rozpoczęcie międzyrządowych negocjacji z wybranymi państwami.

(ŁP) Foto: IDF
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc