Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

AW101 zakończył próby w terenie wysokogórskim

AW101 w czasie prób wysokogórskich w stanie Kolorado. Fot. Leonardo

28 października koncern Leonardo poinformował, że jeden z AW101 zbudowany na zamówienie Norwegii, został wykorzystany do realizacji prób w terenie wysokogórskim. Celem testów było sprawdzenie w praktyce zmian układu napędowego.

W celu realizacji prób śmigłowiec został przebazowany drogą morską do Stanów Zjednoczonych. Po zmontowaniu w Baltimore dalszą drogę przebył o własnych siłach – testy prowadzono w różnych lokalizacjach w stanie Kolorado. Zgodnie z harmonogramem, całość miała trwać 21 dni, jednak zespół zrealizował cykl w 16 dniach. Próby obejmowały starty i lądowania w terenie wysokogórskim z wykorzystaniem zmodyfikowanej przekładni głównej pozwalającej na użycie 117% mocy jednostek napędowych. Dzięki temu zademonstrowano w praktyce bezpieczne techniki startu i lądowania w przypadku wystąpienia awarii silnika – uzyskane dane mają zostać wykorzystane do złożenia wniosku certyfikacyjnego. Co ciekawe, droga powrotna do Yeovil w Wielkiej Brytanii została zrealizowana o własnych siłach z międzylądowaniami w Kanadzie, Grenlandii, Islandii, Szkocji. Zgodnie z harmonogramem, ma zostać przekazany użytkownikowi do końca bieżącego roku.

Norwegia, w wyniku postępowania przetargowego, zamówiła szesnaście wielozadaniowych śmigłowców Leonardo AW101 w konfiguracji poszukiwawczo-ratowniczej SAR. Pierwszy z nich został dostarczony w listopadzie 2017 roku, a od 1 września 2020 roku pełnią dyżury operacyjne w ramach krajowego systemu SAR.

Obecnie koncern Leonardo realizuje umowę na dostawę czterech AW101 zamówionych przez Polskę w 2019 roku. Jak wskazują przedstawiciele producenta, do końca bieżącego roku, Leonardo planuje podpisanie nowych kontraktów dotyczących dostaw AW101 do nieujawnionych klientów.

 

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc