Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pół miliona godzin nalotu AW101

Globalna flota śmigłowców AW101 przekroczyła nalot 500 tys. godzin. Fot. Leonardo

14 maja koncern Leonardo poinformował, że globalna flota wielozadaniowych śmigłowców AW101 przekroczyła 500 tys. godzin globalnego nalotu. Część w warunkach bojowych w wielu punktach świata.

Powyższy wynik to zasługa eksploatacji ponad 200 egzemplarzy seryjnych. Pierwszy lot prototypu przyszłego AW101 miał miejsce 9 października 1987 roku, natomiast dostawy maszyn seryjnych rozpoczęły się w maju 1997 roku. Obok sił zbrojnych wielu państw świata, pojedyncze egzemplarze trafiły do służby w charakterze wiropłatów przeznaczonych do przewozu ważnych osobistości. Przez lata główną linią montażu ostatecznego są zakłady Yeovil w Wielkiej Brytanii, natomiast na licencji były także montowane w Japonii. W trakcie tego okresu czasu utracono w wypadkach i katastrofach przynajmniej dziewięć egzemplarzy.

Od 2003 roku pierwsze AW101 rozpoczęły działania operacyjne nad obszarami działań wojennych. Początkowo brytyjskie maszyny operowały nad Irakiem, a później trafiły do Afganistanu. W kolejnych latach te charakterystyczne wiropłaty rozpoczęły działania także w innych rejonach świata, w tym Afryce. Poza tym ważnym obszarem stały się loty poszukiwawczo-ratownicze nad obszarami morskimi (AW101 należące m.in. do Portugalii, Norwegii oraz Kanady) oraz wsparcie różnorodnych operacji humanitarnych. W bieżącym roku AW101 należące do Royal Navy będą operować z pokładu lotniskowca HMS Queen Elizabeth w czasie pierwszego rejsu operacyjnego.

W lipcu bieżącego roku w Yeovil zaplanowano dziewiczy lot pierwszego AW101 przeznaczonego dla Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Na mocy umowy zawartej pomiędzy producentem i Inspektoratem Uzbrojenia, Polska zamówiła cztery egzemplarze w wersji zwalczania okrętów podwodnych z modułem CSAR. Ich zakup pozwoli na rozpoczęcie procesu zastępowania obecnie eksploatowanych śmigłowców Mil Mi-14PŁ i PŁ/R.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc