Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Sonary Thalesa do polskich AW101

17 września Thales poinformował o podpisaniu umowy w sprawie produkcji i dostarczenia koncernowi Leonardo czterech zestawów hydroakustycznych FLASH Sonic, które mają zostać zainstalowane na zamówionych przez Polskę wielozadaniowych śmigłowcach AW101. 

Każdy zestaw obejmie opuszczaną stację hydrolokacyjną niskiej częstotliwości oraz system zbierania i przetwarzania informacji z boi hydroakustycznych. Polska dołączy do grona użytkowników systemu, który w przypadku Europy obejmuje takie państwa jak Wielką Brytanię, Francję, Norwegię oraz Szwecję.  

Co ważne, informacja koncernu Thales jest pierwszą, która ujawnia część zamówionego zestawu wyposażenia dla czterech wielozadaniowych śmigłowców AW101. Dotychczas Inspektorat Uzbrojenia zasłaniał się klauzurą niejawności co do zamówionej konfiguracji, być może upublicznianie informacji przez producentów spowoduje zmianę polityki. Obecnie, według dostępnych informacji, dwa pierwsze wiropłaty znajdują się już na etapie montażu kadłubów w zakładach koncernu Leonardo w Yeovil.  Przypomnijmy, kontrakt na zakup czterech maszyn został podpisany 26 kwietnia 2019 roku. 

Dodatkowo informacja koncernu Thales jest ważna z jeszcze jednego powodu, system FLASH został zintegrowany także z AW159 Wildcat, który jest oferowany przez Leonardo w ramach polskiego programu Kondor.  

(Łukasz Pacholski) Foto: Crown Copyright
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 comments on “Sonary Thalesa do polskich AW101”

  1. 4 sztuki AW101 to niewiele biorąc pod uwagę zapewnienie ciągłości operacyjnej przy serwisie, remontach podczas eksploatacji. Ale cena ich pozyskania była bardzo wysoka. Mam nadzieję, że w programie Kondor pozyskamy AW159 z serwisem i montażem w Polsce

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc