Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Australia zainteresowana kolejną partią wyrzutni M142 HIMARS

Fot. USMC

18 sierpnia amerykański Departament Stanu poinformowało o zatwierdzeniu australijskiego zapytania ofertowego w sprawie możliwości sprzedaży do tego kraju drugiej transzy wyrzutni artyleryjskich pocisków rakietowych Lockheed Martin M142 HIMARS.

Zgodnie z upublicznionym dokumentem, za maksymalną kwotę 925 mln USD, Australia jest zainteresowana zakupem 22 wyrzutni wraz z pojazdami logistycznymi, a także zestawem uzbrojenia, który składa się z pakietów obejmujących pociski M30A1 GMLRS (60), M31A1 GMLRS (40), M30A2 GMLRS-ER (66), M31A2 GMLRS-ER (24). Poza tym zestaw obejmuje także nieokreśloną liczbę pakietów z pociskami szkolno-treningowymi RRPR.

Pierwszych dwadzieścia wyrzutni wraz z pociskami zostało zamówionych na bazie międzyrządowej umowy LOA, która została zawarta w lutym bieżącego roku. Jak wskazuje australijski resort obrony, dostawy pierwszych elementów systemu zaplanowano na 2025 rok, a osiągnięcie pełnej gotowości operacyjnej ma mieć miejsce do 2029 roku. Już wówczas wskazywano, że planowana jest kontynuacja zakupów, w celu sformowania dodatkowego pułku artylerii.

Zakup systemu M142 HIMARS ma związek z rozbudową potencjału uderzeniowego wojsk australijskich. Jest elementem szerokiego projektu wzrostu potencjału całych Sił Obronnych Australii w zakresie uzbrojenia i wykorzystania systemów dalekiego zasięgu. Wśród deklarowanych projektów wymienia się zamówienie AGM-158B JASSM-ER, które będą stanowić uzbrojenie należących do RAAF wielozadaniowych samolotów bojowych, a także Raytheon RGM-109 Tomahawk. Te ostatnie mają trafić na pokłady okrętów Royal Australian Navy. Poza tym władze australijskie podjęły decyzję o dołączeniu do amerykańskiego programu Precision Strike Missile, którego celem jest zastąpienie obecnie eksploatowanych pocisków M57 ATACMS.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc